Fotbal: Selecţionata Under-20 a României a debutat cu o victorie, 2-1 cu Portugalia

Selecţionata de fotbal Under-20 a României, nou-înfiinţată, a debutat cu o victorie, 2-1 (1-1) cu formaţia similară a Portugalia, joi seara, pe Stadionul ''Anghel Iordănescu'' din Voluntari.

Lusitanii au deschis scorul rapid, prin Paulo Agostinho (5), care a reluat în plasă centrarea lui Tomas Esteves. Echipa antrenată de Bogdan Lobonţ a reuşit egalarea în finalul primei reprize, când Ştefan Baiaram (45+2) a profitat de ieşirea greşită la ofsaid a oaspeţilor şi a înscris la centrarea lui Gabriel Buta. Victoria a fost adusă de Robert Mustacă (69 - penalty), după ce Bogdan Rotar a fost faultat de portarul Henrique Tavares.

Portugalia a jucat mai bine în prima repriză şi a mai avut ocazii de gol prin Bernardo Couto (28) şi Agostinho (40), al cărui şut a fost deviat în bară de portarul Borbei.

Tricolorii au avut şanse notabile la şuturile lui Grameni (22) şi Baiaram (45+1).

După pauză, jucătorii antrenaţi de Bogdan Lobonţ au fost mai curajoşi, mai incisivi, având oportunităţi bune prin Mustacă (47), Giafer (47) şi Corbu (90).

Următorul meci al echipei Under-20 va avea loc contra formaţiei similare a Angliei, pe 6 septembrie, pe St. George's Park Stadium.

România - Portugalia 2-1 (1-1)
Au marcat: Ştefan Baiaram (45+2), Robert Mustacă (69 - penalty), respectiv Paulo Agostinho (5).
Voluntari, Stadion ''Anghel Iordănescu''
Under-20 - meci amical

Au evoluat echipele:
România: 23. Alexandru Borbei - 2. Darius Grosu (22. Eduard Duţu, 74), 5. Daniel Bîrzu (6. Matei Ilie, 85), 24. Deniz Giafer, 4. Gabriel Buta - 14. Darius Ghindovean (21. Andrei Mărginean, 65), 8. Constantin Grameni, 10. Ştefan Pănoiu (căpitan; 16. Marius Corbu, 65) - 11. Robert Mustacă (20. Francisc Cristea, 85), 9. Luca Andronache (19. Bogdan Rotar, 65), 7. Ştefan Baiaram (17. Andrei Bani, 73). Selecţioner: Bogdan Lobonţ.
Rezerve neutilizate: 1. Răzvan Sava, 12. Otto Hindrich - 3. Alexandru Sima, 18. Botond Szondi.
Portugalia: 1. Henrique Tavares - 14. Tomas Esteves (căpitan; 7. Jean-Marie Mathys, 83), 3. Andre Amaro, 4. Rafael Fernandes, 5. Rafael Rodrigues - 6. Joao Daniel, 17. Guilherme Guedes (8. Famana Quizera, 70), 18. Duarte Carvalho (2. Filipe Cruz, 61) - 19. Gerson Sousa (11. Henrique Pereira, 61), 9. Paulo Agostinho, 10. Bernardo Couto (20. Daniel Rodrigues, 70). Selecţioner: Emilio Peixe.
Rezerve neutilizate: 1. Jose Oliveira - 13. Rodrigo Rego, 15. Helder Sa, 16. Tiago Ribeiro.

Arbitru: Iulian Călin; arbitri asistenţi: Nicuşor Marin, Doru Zamfir; al patrulea arbitru: Sergiu Anton
Cartonaşe galbene: Bîrzu (12), Tavares (68), Mustacă (84), Bani (89), Henrique Pereira (90+2), Rotar (90+5).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis

3 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

4 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani

5 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...