Fotbal: Silvio Berlusconi a cumpărat clubul Monza

Fostul premier italian Silvio Berlusconi, care a patronat timp de 30 de ani clubul AC Milan, revine în fotbalul italian, compania sa Fininvest anunţând vineri cumpărarea echipei Monza, care evoluează în liga a treia (Serie C), informează AFP.

"Fininvest a încheiat astăzi achiziţionarea a 100% din părţile clubului SS Monza 1912" de la familia Colombo, se arată într-un comunicat dat publicităţii de Fininvest, care adaugă că Adriano Galliani, mâna dreaptă a lui Berlusconi la AC Milan, a fost numit administrator delegat al clubului.

Silvio Berlusconi, care va împlini sâmbătă 82 de ani, a vândut clubul AC Milan în aprilie 2017 unor investitori chinezi, în schimbul sumei de 740 milioane euro. Sub conducerea sa, gruparea milaneză a câştigat 29 de trofee, între care 8 titluri de campioană a Italiei şi 5 de campioană a Europei.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 VIDEO Ce-o fi fost asta? / Imaginile sunt din orașul iranian Quds...

2 Armand Goșu / „Acest parteneriat strategic e un fel de a băga un băț românesc prin gardul unguresc”

3 „Nu are control asupra războiului pentru că nu este aici” / Mister în Teheran: Mojtaba Khamenei ar fi în comă, susțin surse iraniene

4 VIDEO Zgomote puternice au provocat panică în Argeș și Vâlcea, iar în unele locuințe geamurile s-au crăpat. Care este explicația autorităților

5 Scandalul concediilor medicale. Replica angajatului acuzat de șeful AEP că era în Dubai: Perioadele au fost succesive, nu s-au suprapus