Fotbal: Sparta Praga şi AZ Alkmaar, eliminate din Europa League

Sparta Praga şi AZ Alkmaar, echipe la care joacă fotbalişti români, au fost eliminate din Europa League, în timp ce Sevilla, fostă câştigătoare a competiţiei, RB Leipzig şi Atalanta Bergamo, s-au calificat în turul al treilea preliminar.

Doi jucători români, Liviu Antal şi Gabriel Tamaş, au oferit pase de gol în meciurile jucate de echipele lor joi seara, în manşa secundă a turului al doilea preliminar.

Zalgiris Vilnius (Lituania) s-a calificat în turul al treilea preliminar după 1-1 în deplasare cu FC Vaduz (Liechtenstein), balticii învingând în primul joc cu 1-0. Antal, care a fost înlocuit în min. 90+2 de Serge Nyuiadzi (ex-Astra Giurgiu), a pasat decisiv la golul echipei sale, marcat de Tomas Simkovic (66), după ce Jodel Dossou (34) a deschis scorul.

Hapoel Haifa a obţinut calificarea după victoria cu 1-0 reuşită pe terenul echipei FH Hafnarfjoerdur (Islanda), scorul fiind egal, 1-1, în prima partidă.

Gabriel Tamaş a pasat decisiv la golul semnat de Eliyahu Elbaz (68).

Sparta Praga a învins formaţia sârbă Spartak Subotica cu 2-1, după 0-2 în primul meci. Portarul Florin Niţă şi mijlocaşul Nicolae Stanciu au fost integralişti la cehi, Alexandru Chipciu a fost înlocuit în min. 90+6, iar Bogdan Vătăjelu a fost introdus pe gazon în min. 85.

Josef Sural (28) şi Srdjan Plavsic (66) au marcat pentru Sparta, iar Bojan Cecaric (75), din penalty, a marcat pentru Spartak, care a jucat în zece oameni din min. 82 (eliminat Milan Marcic).

AZ Alkmaar a ratat calificarea, deşi a dispus cu 2-1 de Kairat. Kazahii câştigaseră în primul joc, pe teren propriu, cu 2-0. Dorin Rotariu a jucat 53 de minute la AZ, iar apoi a fost înlocuit cu Iiass Bel Hassani.

Lech Poznana reuşit să se califice după prelungiri în faţa echipei Şahtior Soligorsk (Belarus), de care a dispus cu 3-1, după prelungiri. În primul joc scorul a fost egal, 1-1. Danezul Christian Gytkjaer a reuşit un hat-trick (15, 94, 118), iar pentru Şahtior a înscris Denis Laptev (79). De remarcat că belaruşii au avut trei eliminaţi, Serghei Balanovici (117), Denis Laptev (120) şi Pavel Rîbak (120).

Mijlocaşul român Mihai Răduţ a fost introdus pe gazon în min. 89.

FC Ufa a smuls calificarea în final (1-1), prin golul marcat de Bojan Jokic (87), după ce NK Domzale deschisese scorul prin Lovro Bizjak (50). În prima manşă scorul a fost de asemenea egal, 0-0.

Ionuţ Nedelcearu a fost integralist la echipa rusă, atacantul nigerian Kehinde Fatai (ex-Astra) a fost înlocuit în min. 69, iar mijlocaşul moldovean Cătălin Carp (ex-CFR Cluj, FC Viitorul, FCSB) a fost introdus în min. 73.

Fundaşul român Gabriel Enache a obţinut calificarea cu Partizan Belgrad, după 1-1 în deplasare cu Trakai (Lituania). Partizan, care s-a impus în primul joc cu 1-0, a egalat prin Nemanja Miletic (45), după ce balticii deschiseseră scorul prin Evgheni Osipov (9). Echipa sârbă a jucat aproape o repriză în zece oameni, Seydouba Soumah fiind eliminat în min. 53.

Mijlocaşul român Alexandru Creţu a intrat în min. 86 la NK Maribor, în locul lui Luka Zahovic. Slovenii s-au calificat în turul al treilea preliminar după 2-0 cu Cihura Sacihere (Georgia). În prima manşă scorul a fost egal, 0-0.

Mijlocaşul Bogdan Gavrilă a evoluat 71 de minute pentru Valletta FC, învinsă cu 2-1 acasă de Zrinjski Mostar, după 1-1 în prima manşă.

Fundaşul Răzvan Horj a intrat în min. 88 în locul lui Robert Litauszki, la Ujpest, învinsă acasă de Sevilla cu 3-1, după ce ibericii s-au impus cu 4-0 în prima manşă.

Portarul Gabriel Sava a fost rezervă la Dundalk, întrecută de AEK Larnaca în Cipru cu 4-0, după 0-0 în primul joc.

Dinamo Brest, echipă prezidată de Diego Maradona, a obţinut o calificare dramatică, după 1-1 în Grecia cu Atromitos, pe care o învinsese în prima manşă cu 4-3. Golul calificării a fost marcat de Pavel Nehaicik, în min. 90+5.

(+) Valur Reykjavik (Islanda) - FC Santa Coloma (Andorra) 3-0

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în turul al treilea preliminar al Europa League.

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!