Fotbal: Universitatea Craiova, la a şaptea victorie consecutivă în Liga I, 1-0 cu Dinamo

Universitatea Craiova a reuşit a şaptea victorie consecutivă în Liga I de fotbal, 1-0 cu Dinamo, pe Arena Naţională din Bucureşti, duminică, într-o partidă din etapa a 7-a.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Cicâldău (28), dintr-un penalty contestat de dinamovişti şi acordat după un duel între Ante Puljic şi Marius Constantin.

Dinamo a avut mai multe ocazii clare de gol, în repriza secundă, dar portarul Mirko Pigliacelli a respins mingea trimisă cu capul de Borja Valle (62), Adam Nemec (82) nu a reuşit să devieze mingea în plasă din doi metri, iar Pigliacelli a intervenit salvator la centrarea lui Abdoulaye Ba (90+1).

Universitatea a avut trei fundaşi dreapta în acest meci, debutantul Constantin Alexandru Olteanu (20 ani), Mihai Bălaşa după înlocuirea acestuia, iar apoi Bogdan Vătăjelu după accidentarea lui Marius Constantin. La craioveni au debutat în repriza secundă Mihai Căpăţînă şi croatul Ivan Mamut.

La Dinamo au început ca titulari spaniolii Rene Roman Hinojo (portar) şi Aleix Garcia (mijlocaş), ambii la debut. În repriza secundă au debutat şi Abdoulaye Ba şi Magaye Gueye, precum şi Paul Anton, revenit la Dinamo.

Dinamo a suferit a treia înfrângere consecutivă şi a doua la rând acasă. Dinamo are o singură victorie în acest campionat, cu Gaz Metan, la Mediaş (3-1).

Universitatea are trei victorii acasă şi patru în deplasare

FC Dinamo Bucureşti - Universitatea Craiova 0-1 (0-1), Arena Naţională - Bucureşti
A marcat: Alexandru Cicâldău (28 - penalty).
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Andrei Moroiţă (Ploieşti)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Paul Alexandru Mincu (Bucureşti) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

3 VIDEO Frate, nu ți-ai dori să trăiești așa ceva... Ce o fi fost în capul piloților?

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!

5 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”