Fotbal: Victorie clară a României, 3-0 cu Irlanda de Nord, în preliminariile Campionatului European Under-21

Selecţionata de tineret a României a învins formaţia Irlandei de Nord cu scorul de 3-0 (0-0), luni seara, pe Stadionul ''Anghel Iordănescu'' din Voluntari, în Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021.

Tricolorii au reuşit a doua victorie consecutivă la scor de forfait, după 3-0 cu Ucraina, joi, la Ploieşti.

După o primă repriză modestă, echipa antrenată de Mirel Rădoi s-a impus prin golurile marcate de Tudor Băluţă (48), Valentin Mihăilă (59), Andrei Ciobanu (67), dominând clar jocul şi pe fondul superiorităţii numerice.

Prima oportunitate de gol a venit abia în min. 29, când Paşcanu a trimis cu capul peste poartă, după cornerul lui Mihăilă. Man (30) a şutat de la 20 metri, peste poartă. Momentul cheie al meciului s-a petrecut în min. 34, când Man a scăpat singur pe contraatac, dar s-a ciocnit brutal de portarul Hazard, ieşit în întâmpinare şi care a primit cartonaşul roşu după ce ambii jucători au primit îngrijiri medicale câteva minute.

Din lovitura liberă rezultată, Ciobanu (39) a trimis periculos la vinclu, dar portarul Hughes a salvat golul la prima sa intervenţie. Hughes a fost la post şi la şutul lui Man de la 25 de metri (41).

Oaspeţii puteau intra în avantaj la pauză, dar Lavery (45+4) a ratat o mare ocazie din mijlocul careului.

România trebuia să primească penalty la ultima fază a reprizei (45+5), după un fault al lui McCann la Ciobanu, dar arbitrul a acordat corner.

Naţionala pregătită de Mirel Rădoi a început repriza secundă în forţă, iar Tudor Băluţă a deschis scorul (48), cu un şut din careu, după ce Ad. Petre a fost blocat iniţial.

Fundaşul Raţiu a fost aproape de gol şi el, dar mingea expediată de jucătorul echipei Villarreal a lovit bara (53).

Valentin Mihăilă (Univ. Craiova) a majorat diferenţa, în min. 59 Mihăilă, din centrarea lui Man, după ce Oaidă a trecut inteligent peste minge.

Al treilea gol al echipei României a fost reuşit de Andrei Ciobanu (67), cu un şut la colţul lung, din pasa lui Adrian Petre.

Denis Drăguş putea marca şi el, dar şutul său cu efect a fost deviat în corner de un fundaş (77).

Finalul a fost un pic confuz, pe fondul schimbărilor efectuate de Rădoi, al relaxării tricolorilor şi al unei ofensive nord-irlandeze în căutarea golului de onoare. Portarul Vlad s-a opus magistral golului (81), respingând mingea reluată din apropiere de fundaşul Toal cu capul, după un corner.

La meci au asistat mai mulţi oameni de fotbal, printre care preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiţă, preşedintele clubului Astra Giurgiu, Dani Coman, antrenorul secund al Astrei, Vasile Maftei, antrenorul principal al echipei FCSB, Bogdan Vintilă, fostul antrenor Dumitru Dumitriu, directorul de scouting şi relaţii internaţionale al FC Viitorul, George Ogăraru, fostul internaţional Petre Marin etc.

În alt meci jucat luni, Danemarca a învins Finlanda cu 1-0, în deplasare.

Danemarca este lider, cu 9 puncte (3 jocuri), urmată de Finlanda, 7 puncte (4 j), România, 6 p (3 j), Ucraina, 3 p (3 j), Irlanda de Nord, 2 p (4 j), Malta, 1 p (3 j). La turneul final, cu 16 participante, găzduit de Ungaria şi Slovenia, se califică direct cele 9 câştigătoare ale grupelor şi cea mai bună formaţie de pe locul al doilea. Celelalte 8 selecţionate de pe poziţiile secunde vor disputa un baraj în dublă manşă pentru a completa cele patru locuri rămase.

România va juca următorul meci pe 14 noiembrie, acasă, cu Finlanda.

România - Irlanda de Nord 3-0 (0-0)
Au marcat: Tudor Băluţă (48), Valentin Mihăilă (59), Andrei Ciobanu (67).
Voluntari, Stadion ''Anghel Iordănescu''
Preliminariile Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021 - Grupa a 8-a

România: 1. Andrei Daniel Vlad - 18. Andrei Raţiu (19. Mihai Velisar, 63), 4. Alexandru Paşcanu, 15. Andrei Chindriş, 2. Radu Boboc - 14. Răzvan Oaidă, 5. Tudor Băluţă (căpitan; 6. Ricardo Grigore, 80), 20. Andrei Ciobanu - 8. Dennis Man (21. Mihai-Alexandru Neicuţescu, 69), 11. Adrian Petre (9. George Ganea, 69), 7. Valentin Mihăilă (10. Denis Drăguş, 69). Selecţioner: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 12. Marian-Mihai Aioani, 23. Cosmin Dur-Bozoancă - 13. Denis Ciobotariu, 17. Darius Olaru.
Irlanda de Nord: 1. Conor William Hazard (căpitan) - 4. Kofi Balmer, 2. Eoin Toal, 20. Ciaron Maurice Brown, 15. Sean Graham (3. Lewis Thompson, 75) - 7. Alfie McCalmont (17. Caolan Boyd Munce, 74), 18. Alistair Edward McCann - 11. Shea Gordon (9. David Parkhouse, 74), 6. Jake Dunwoody (16. Cameron Palmer, 61), 10. Ethan Galbraith (12. Liam Hughes, 39) - 8. Shayne Lavery. Selecţioner: Ian Baraclough.
Rezerve neutilizate: 5. Sam McClelland, 13. Caolan Marron, 14. Jack O'Mahony, 19. Paul O'Neill.

Arbitru: Nejc Kajtazovic; arbitri asistenţi: Manuel Vidali, Tomislav Pospeh; al patrulea oficial: Mitja Zganec (toţi din Slovenia)
Delegat UEFA: Igor Radojcic (Serbia), observator UEFA pentru arbitri: Attila Abraham (Ungaria)
Cartonaşe galbene: Băluţă (78).
Cartonaş roşu: Hazard (38).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: (c) Echipa națională de fotbal a României /Facebook.com