Fotbal: Victorii în deplasare pentru Manchester United, Villarreal şi AS Roma, în sferturile Europa League

Manchester United, Villarreal şi AS Roma au obţinut victorii în deplasare, joi seara, în prima manşă a sferturilor de finală ale Europa League la fotbal.

Manchester United a învins-o pe Granada cu 2-0, prin golurile înscrise de Marcus Rashford (31) şi Bruno Fernandes (90 - penalty), după un fault comis de Yan Brice asupra portughezului.

Ibericii au avut o bară, prin Yangel Herrera, dar şi United a mai ratat o şansă de gol, prin Bruno Fernandes.

Villarreal a întrecut-o cu 1-0 pe Dinamo Zagreb, prin golul reuşit de Gerard Moreno (44), din penalty. Campioana Croaţiei a marcat prin Mislav Orsic, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

AS Roma s-a impus cu 2-1 la Amsterdam, în faţa lui Ajax. ''Lăncierii'' au deschis scorul prin Davy Klaassen (39), după care au ratat un penalty prin Dusan Tadic (a apărat Pau Lopez), în min. 53.

În alt meci, Arsenal şi Slavia Praga au încheiat nedecis, 1-1, la Londra. ''Tunarii'' au deschis scorul târziu, prin ivorianul Nicolas Pepe (86), dar campioana Cehiei a egalat în minutele adiţionale prin Tomas Holes (90+4). Mijlocaşul român Nicolae Stanciu a jucat 84 de minute la cehi.

Arsenal a avut două bare, prin Willian şi Lacazette.