GCS: 167.476 persoane au generat formulare digitale de intrare în România

Peste 160.000 de persoane au generat formulare digitale de intrare în România de la lansarea aplicaţiei şi până miercuri dimineaţa, cele mai multe pe Aeroportul Internaţional "Henri Coandă" din Bucureşti.

Potrivit datelor furnizate de Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, de la lansarea aplicaţiei https://plf.gov.ro şi până miercuri dimineaţa, la ora 10,00, 167.476 persoane au generat formulare digitale de intrare în România, precizează Grupul de Comunicare Strategică.

Conform sursei citate, cele mai multe persoane au completat formulare pentru următoarele puncte de trecere a frontierei:

* Aeroportul Internaţional "Henri Coandă" - 43.776

* Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac - 14.659

* Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II - 13.256

* Punctul de Trecere a Frontierei Borş - 11.622

* Aeroportul Internaţional "Avram Iancu" Cluj - 9.981

Începând cu 20 decembrie 2021, toate persoanele care sosesc în ţară trebuie să completeze formularul digital de intrare în România (PLF), document adoptat la nivelul a 18 state din Uniunea Europeană şi reglementat de Guvernul României. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /