GCS: Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 - în Capitală, Timiş, Suceava, Cluj

Cele mai multe cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate în Bucureşti - 196 şi în judeţele Timiş - 89, Suceava - 67, Cluj - 61, a informat, luni, Grupul de Comunicare Strategică.

Cele mai puţine cazuri s-au înregistrat în judeţele Covasna - 1, Buzău şi Harghita - câte două.

Situaţia pe judeţe se prezintă astfel:

* Alba - 11
* Arad - 12
* Argeş - 20
* Bacău - 24
* Bihor - 18
* Bistriţa-Năsăud - 29
* Botoşani - 20
* Brăila - 4
* Braşov - 34
* Buzău - 2
* Călăraşi - 15
* Caraş-Severin - 9
* Cluj - 61
* Constanţa - 51
* Covasna - 1
* Dâmboviţa - 14
* Dolj - 43
* Galaţi - 24
* Giurgiu - 33
* Gorj - 8
* Harghita - 2
* Hunedoara - 11
* Ialomiţa - 10
* Iaşi - 29
* Ilfov - 54
* Maramureş - 41
* Mehedinţi - 6
* Mureş - 22
* Neamţ - 12
* Olt - 18
* Prahova - 17
* Sălaj - 11
* Satu Mare - 33
* Sibiu - 22
* Suceava - 67
* Teleorman - 10
* Timiş - 89
* Tulcea - 6
* Vâlcea - 13
* Vaslui - 20
* Vrancea - 17
* Municipiul Bucureşti - 196

Toate judeţele şi municipiul Bucureşti rămân în scenariul verde din punctul de vedere al infectărilor cu noul coronavirus, cea mai mare incidenţă la mia de locuitori fiind în judeţele Satu Mare - 1,28, Ilfov - 1,23, Bistriţa Năsăud - 1,05 şi în Capitală - 1,08. AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă