GCS: Încă 11 persoane infectate cu noul coronavirus au murit; în total - 1.523

Încă 11 persoane infectate cu noul coronavirus au murit în ultimele 24 de ore, numărul total al deceselor ajungând la 1.523, informează luni Grupul de Comunicare Strategică.

"În intervalul 21.06.2020 (10,00) - 22.06.2020 (10,00) au fost înregistrate 11 decese (6 bărbaţi şi 5 femei), ale unor pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, internaţi în spitalele din Argeş, Bistriţa-Năsăud, Brăila, Dâmboviţa, Ilfov, Bucureşti, Olt, Vrancea şi Vâlcea", afirmă sursa citată.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 deces la categoria de vârstă 60-69 ani, 3 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 1 deces la o persoană de peste 80 de ani.

Potrivit GCS, 7 dintre decese sunt ale unor pacienţi care au prezentat comorbidităţi, pentru un număr de 3 persoane care au decedat nu au fost depistate comorbidităţi, iar pentru 1 deces nu au fost raportate comorbidităţi. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

3 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

4 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?

5 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko