Germania: Agenţia de spionaj extern îşi sporeşte prezenţa pe reţelele de socializare

Germania: Agenţia de spionaj extern îşi sporeşte prezenţa pe reţelele de socializare

Agenţia de spionaj extern din Germania (BND) şi-a lansat luni propriul cont pe Instagram , o reţea de socializare populară în rândul adolescenţilor şi tinerilor, relatează DPA.

Prima postare a fost 'Salutări din Berlin-Mitte', Mitte fiind cartierul din centrul capitalei germane unde îşi are sediul BND.

Agenţia a luat decizia de a se lansa pe Instagram în încercarea de a atrage tineri recruţi.

Un angajator modern trebuie să fie prezent acolo unde îşi petrec timpul tineri strălucitori, a declarat pentru DPA, la Berlin, preşedintele BND, Bruno Kahl.

Iniţiativa este o uşoară schimbare de strategie, pentru că agenţia de informaţii era cunoscută până acum pentru faptul că stătea cât mai mult posibil ferită de ochiul public.

BND are un site modern şi, în plus, în noiembrie 2018 şi-a lansat un canal şi pe portalul video YouTube, însă are doar puţin peste 1.000 de abonaţi.

În martie, acest serviciu secret a început o campanie pe Twitter pentru recrutarea de experţi din rândul hackerilor. Totuşi, BND nu intenţionează să aibă propriul canal pe Twitter.

Agenţia de informaţii interne, cunoscută oficial sub numele de Biroul Federal pentru Protecţia Constituţiei (BfV), are peste 28.000 de urmăritori pe Twitter.

Însă acest pas fără precedent de a activa pe reţelele de socializare este considerat un moment de răscruce în cadrul BND.

Agenţia speră să ajungă la o audienţă de până la 60.000 de utilizatori de Instagram pe lună. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Primul sondaj pe București care pare pe bune!

2 BREAKING Voi ați citit asta? / Avertismente și solicitări care dau fiori ale FMI pentru România...

3 „Dacă o iei, te frigi” / O ține seama cineva de ce a spus Băsescu despre rafinăria Petrotel / Lukoil din România?

4 BREAKING TikTok a sesizat autoritățile după ce un cuplu din Galați și-a violat bebelușul de trei luni și fetița de 1 an și 7 luni și au încercat să le…

5 De citit... / Noi pe unde om fi în această bătălie economică a viitorului?