Germania: Fosta eurodeputată Sahra Wagenknecht lansează o nouă mişcare politică

Politiciana germană Sahra Wagenknecht, membră a partidului de extremă-stânga Die Linke, îşi lansează oficial marţi propria mişcare politică, intitulată Aufstehen, pe fondul ascensiunii formaţiunilor de extremă-dreapta şi populiste în Germania şi în restul Europei, transmite dpa.

La aproape o lună de la crearea site-ului Aufstehen, această iniţiativă politică a strâns deja aproape 100.000 de susţinători.

Wagenknecht, membră a Parlamentului European între anii 2004 şi 2009, a afirmat că noua sa mişcare politică se adresează celor care 'sunt nemulţumiţi de politica actuală, doresc o reînnoire a statului bunăstării şi o politică externă paşnică'.

Ea a declarat pentru săptămânalul german Der Spiegel că Aufstehen se va inspira din succesul altor iniţiative politice de stânga, precum cea a lui Bernie Sanders, fost candidat democrat la alegerile prezidenţiale din SUA, şi cea a liderului laburist britanic Jeremy Corbyn.

Pe fondul scăderii sprijinului pentru Partidul Social-Democrat german (SPD) şi al ascensiunii formaţiunii naţionaliste 'Alternativa pentru Germania', Wagenknecht s-a pronunţat constant pentru crearea unui nou partid de stânga. Politiciana germană şi-a exprimat speranţa că noua sa mişcare politică va primi sprijin din partea Die Linke, a SPD şi a Verzilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană