Germania şi Franţa au terminat la egalitate, 0-0, la debutul în Liga Naţiunilor

Ultimele două campioane mondiale la fotbal, Germania şi Franţa, au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, la debutul lor în Liga Naţiunilor.

''Les Bleus'' nu au confirmat titlul cucerit în Rusia, al treilea portar al francezilor, Alphonse Areola, salvând echipa de la eşec prin intervenţiile sale din repriza secundă a meciului de la Munchen.

 


Foto: (c) Andreas Gebert / REUTERS


Ţara Galilor a reuşit scorul primei zilei, 4-1 cu Irlanda, vedeta Gareth Bale marcând un gol pentru gazde.

Ucraina a câştigat dramatic în Cehia, cu 2-1, după golul înscris de Aleksandr Zincenko (90+3). Cehia deschisese scorul rapid, prin Schick (4), dar Konoplianka egalase chiar înainte de pauză (45+1).

 


Foto: (c) David W Cerny / REUTERS


Bulgaria a reuşit o victorie în deplasare, 2-1 cu Slovenia, prin ''dubla'' lui Kraev, în poarta echipei de la sud de Dunăre aflându-se Plamen Iliev, goalkeeper-ul Astrei Giurgiu.

Georgia şi Macedonia au obţinut şi ele victorii în deplasare. De remarcat remiza obţinută de Andorra în deplasare cu Letonia (0-0).

 


Foto: (c) Alexei Filippov / REUTERS


Liga Naţiunilor, un proiect al fostului preşedinte UEFA Michel Platini, aliniază 55 de echipe la start, împărţite în patru eşaloane valorice, care se vor bate şi pentru calificarea la EURO 2020.

Competiţia este menită să înlocuiască meciurile amicale lipsite de popularitate şi se va desfăşura conform unui sistem complicat, cu promovare şi retrogradare.

Câştigătoarele grupelor din seriile B, C şi D vor promova în eşaloanele valorice superioare, în timp ce echipele clasate pe ultimele locuri în seriile A, B şi C vor retrograda în eşalonul imediat inferior.

Câştigătoarele celor patru grupe din Seria A se vor bate pentru trofeul Ligii Naţiunilor, într-un miniturneu care va avea loc în iunie 2019.

În plus, cele mai bune patru echipe din fiecare serie valorică vor intra într-un baraj de calificare la EURO 2020, dacă nu vor reuşi acest lucru în urma preliminariilor Campionatului European, în martie 2020, pentru fiecare serie fiind disponibil un loc. Cele patru echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la EURO 2020. Acest lucru înseamnă că şi echipele din ultima serie valorică (D) vor avea sigur o reprezentantă la EURO 2020.

România se află în a treia serie valorică (C), în Grupa a 4-a, alături de Serbia, Muntenegru şi Lituania.

Programul şi rezultatele meciurilor din prima etapă a Ligii Naţiunilor:


Seria A
Grupa 1: Germania, Franţa, Olanda
Joi 6 septembrie
Germania - Franţa 0-0

Grupa 2: Belgia, Elveţia, Islanda
Sâmbătă 8 septembrie
Elveţia - Islanda (19,00)

Grupa 3: Portugalia, Italia, Polonia
Vineri 7 septembrie
Italia - Polonia (21,45)

Grupa 4: Spania, Anglia, Croaţia
Sâmbătă 8 septembrie
Anglia - Spania (21,45)

Seria B
Grupa 1: Slovacia, Ucraina, Cehia
Joi 6 septembrie
Cehia - Ucraina 1-2
Au marcat: Patrik Schick 4, respectiv Evgheni Konoplianka 45+1, Aleksandr Zincenko 90+3.

Grupa 2: Rusia, Suedia, Turcia
Vineri 7 septembrie
Turcia - Rusia (21,45)

Grupa 3: Austria, Bosnia-Herţegovina, Irlanda de Nord
Sâmbătă 8 septembrie
Irlanda de Nord - Bosnia-Herţegovina (16,00)

Grupa 4: Ţara Galilor, Irlanda, Danemarca
Joi 6 septembrie
Ţara Galilor - Irlanda 4-1
Au marcat: Tom Lawrence 6, Gareth Bale 18, Aaron Ramsey 37, Connor Roberts 55, respectiv Shaun Williams 66.

Seria C
Grupa 1: Scoţia, Albania, Israel
Vineri 7 septembrie
Albania - Israel (21,45)

Grupa 2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia
Sâmbătă 8 septembrie
Finlanda - Ungaria (19,00)
Estonia - Grecia (21,45)

Grupa 3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru
Joi 6 septembrie
Norvegia - Cipru
Au marcat: Stefan Johansen 21, 43.

Slovenia - Bulgaria
Au marcat: Miha Zajc 40, respectiv Bojidar Kraev 3, 59.

Grupa 4: România, Serbia, Muntenegru, Lituania
Vineri 7 septembrie
Lituania - Serbia (21,45)
România - Muntenegru (21,45)

Seria D
Grupa 1: Georgia, Letonia, Kazahstan, Andorra
Joi 6 septembrie
Kazahstan - Georgia 0-2
Au marcat: Ghiorghi Ceakvetadze 69, Serghei Malîi 74.

Letonia - Andorra

Grupa 2: Belarus, Luxemburg, R. Moldova, San Marino
Sâmbătă 8 septembrie
Belarus - San Marino (19,00)
Luxemburg - R. Moldova (21,45)

Grupa 3: Azerbaidjan, Insulele Feroe, Malta, Kosovo
Vineri 7 septembrie
Azerbaidjan - Kosovo (19,00)
Vineri 7 septembrie
Insulele Feroe - Malta (21,45)

Grupa 4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar
Joi 6 septembrie
Armenia - Liechtenstein 2-1
Au marcat: Marcos Pineiro Pizzelli 30, Tigran Barseghian 76, respectiv Sandro Wolfinger 33.
Henrih Mhitarian (Armenia) a ratat un penalty în min. 69.
Cartonaş roşu: Michele Polverino (Liechtenstein, 74).

Gibraltar - Macedonia
Au marcat: Ivan Trickovski 19, Ezgjan Alioski 35.


AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 Mare grijă, urmează cele mai dure zile! Pericolul ca România să se transforme într-un focar uriaș n-a trecut!

2 VIDEO Foarte util / Medic din prima linie în lupta cu COVID-19 despre „mitul tratamentelor minune” și fake-urile…

3 BREAKING Sorina Pintea a revenit asupra demisiei de la șefia Spitalului Județean din Baia Mare și a fost repus…

4 Începe să se-ntâmple ce-am văzut în filmele SF / Apare conceptul paşapoartelor COVID şi al paşapoartelor de vacc…

5 Aici trebuia dat cu tunul, în adevăratul buboi! Termitele bugetare despre care nu vorbește nimeni

recomandări

Te ia DNA: Danut Groza

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Cum arată zona Fukushima la câțiva ani după dezastru