Gimnastică artistică: Americanca Biles, campioană mondială la individual compus; Denisa Golgotă, pe locul 17

Americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur, joi, în finala concursului de individual compus din cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Doha (Qatar), în timp ce românca Denisa Golgotă s-a clasat pe locul 17.

Simone Biles devine prima gimnastă cu patru titluri mondiale la individual compus, devansând-o pe rusoaica Svetlana Horkina, triplă campioană mondială, notează AFP.

Cu un total de 57,491 puncte, Biles a fost departe de a fi ireproşabilă la sărituri şi la bârnă, dar rivalele sale nu au reuşit să profite. Argintul a revenit japonezei Mai Murakami (55,798), podiumul fiind completat de americanca Morgan Hurd, deţinătoarea titlului (55,732).

Biles, care are 21 de ani, deţine recordul de titluri mondiale în gimnastica artistică feminină - 12, devansând-o pe Horkina, cu cele nouă titluri ale sale. Biles a cucerit marţi aurul cu echipa feminină a SUA.

Denisa Gologotă a fost notată cu 14,300 la sărituri şi 13,333 la sol, dar a ratat execuţia la bârnă, primind doar 11,566, iar la paralele a fost notată cu 12,666. Golgotă se clasase pe locul 19 în calificări.

Miercuri, românul Andrei Muntean s-a clasat pe locul 22 în finala similară feminină, încheiată cu victoria rusului Artur Dalaloian.

România a reuşit să califice ambele echipe la Mondialele de anul viitor de la Stuttgart, băieţii clasându-se pe locul 21 la Doha, iar fetele pe 13. Singurele calificări în finale au fost la individual compus, prin Muntean şi Golgotă, dar niciunul din cei 10 gimnaşti români nu a reuşit o calificare în finalele pe aparate.