Grecii rămân proeuropeni, resping ideea unui referendum (sondaj)

Grecii rămân proeuropeni, resping ideea unui referendum (sondaj)

Majoritatea grecilor se declară în favoarea menținerii țării lor în Uniunea Europeană (UE) și nu dorește organizarea unui referendum ca în Marea Britanie, potrivit unui sondaj publicat sâmbătă, citat de AFP.

La întrebarea dacă sunt "pentru sau contra organizării unui referendum" în Grecia, 54% dintre persoanele chestionate au răspuns "contra", 38% au răspuns "pentru", iar 8% nu au răspuns, potrivit anchetei institutului Alco, efectuată pe un eșantion reprezentativ de 1.000 de persoane, între 27 și 30 iunie, și publicată de cotidianul Parapolitika.

Potrivit acestui sondaj, 48,3% dintre subiecți sunt "în favoarea menținerii" țării în UE, 39,4% "pentru ieșirea ei", iar 12,3% nu au răspuns.

Tradițional proeuropeni, numeroși greci și-au pierdut în ultimii ani încrederea în UE după șapte ani de măsuri de austeritate extrem de dure impuse de creditorii internaționali ai țării, UE și FMI.

Sondajul Alco a fost efectuat la un an după organizarea la 5 iulie 2015 de către stânga radicală Syriza, la putere, a unui referendum privind măsurile de austeritate impuse la acea dată de creditorii țării.

Cu prilejul consultării populare, 62% dintre greci au răspuns "nu" măsurilor, cum recomandase premierul Alexis Tsipras care a subliniat însă că votul negativ "nu înseamnă o rupere de Europa, ci revenirea la Europa valorilor și a democrației".

O săptămână mai târziu, Alexis Tsipras a fost nevoit să accepte prelungirea măsurilor de austeritate, țara aflându-se în pragul falimentului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Șeful FMI pe regiune anunță o posibilă „supraperformanță economică” în România datorită reformelor deja realizate

2 VIDEO Uite o chestie care merită văzută...

3 BREAKING Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO

4 VIDEO „Era unul dintre foarte puținii oameni pentru care aș fi pus capul jos” / Radu Paraschivescu, despre prietenia pierdută cu Lia Savonea

5 Situație critică în agricultură: „80% dintre fermieri nu-și mai pot plăti datoriile. Să-i execut sau să fiu eu executat?”