Haltere: Elena Andrieş a câştigat trei medalii de aur la Campionatele Europene de la Batumi

Sportiva română Elena Andrieş a cucerit trei medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de la Batumi (Georgia), sâmbătă, în limitele cat. 49 kg.

Andrieş s-a impus la stilul smuls cu 87 kg, urmată de Kristina Sobol (Rusia), cu 85 kg, şi de franţuzoaica Anais Michel, cu 79 kg.

La smuls, Andrieş a câştigat cu 103 kg, după ce a ratat ultima încercare, la 105 kg. Pe locul secund s-a clasat italianca Giorgia Russo, cu 103 kg, pe locul al treilea încheind o altă reprezentantă a Franţei, Manon Lorentz, cu 99 kg.

Andrieş a terminat pe primul loc la total, cu 190 kg, urmată de Sobol, 180 kg, şi de Russo, 178 kg.

România a mai obţinut sâmbătă două medalii de bronz, prin Cosmina Pană (cat. 45 kg), la stilul aruncat, şi prin Cristian Marian Luca (55 kg), la smuls.

România participă cu 14 sportivi la competiţia de la Batumi, care oferă puncte pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)