Handbal feminin: CSM Bucureşti, învinsă fără drept de apel de Vipers Kristiansand, în Liga Campionilor

CSM Bucureşti a fost învinsă de echipa norvegiană Vipers Kristiansand, cu scorul de 29-22 (14-9), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'', într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM Bucureşti a pierdut fără drept de apel, aceasta fiind a treia înfrângere consecutivă în grupă şi a patra în total.

''Tigroaicele'' au fost conduse de la un capăt la altul în acest meci, început în forţă de Vipers, cu 5-1. CSMB a echilibrat apoi joi până în min. 20, când diferenţa a crescut din nou la 4-5 goluri în favoarea scandinavelor, care la pauză au condus cu 14-9.

În repriza secundă, avantajul echipei oaspete a ajuns la un moment dat la nouă goluri, 10-19, 20-11, 21-12, Vipers câştigând în cele din urmă cu 29-22.

Jumătate din golurile echipei bucureştene au fost înscrise de Cristina Neagu - 10. Au mai marcat Crina Pintea 4, Barbara Lazovic 3, Carmen Martin 3 şi Laura Moisă 2.

CSM nu a putut conta în ultimele zece minute pe Elizabeth Omoregie, care s-a accidentat la glezna stângă.

Pentru oaspete au marcat Nora Mork 5 goluri, Jana Knedlikova 5, Henny Ella Reistad 4, Hanna Maria Yttereng 3, Sunniva Amalie Naes Andersen 3, Malin Larsen Aune 2, Emilie Hegh Arntzen 2, June Andenaes 2, Silje Katrine Waade 1, Marta Tomac 1, Linn Jorum Sulland 1.

Meciul a fost arbitrat de sârbii Ivan Mosorinski şi Aleksandar Pandzic, iar delegat EHF a fost românul Constantin Din.

În alte meciuri jucate sâmbătă, Rostov pe Don a trecut de SG BBM Bietigheim cu 27-21, iar Team Esbjerg a dispus în deplasare de FTC-Rail Cargo Hungaria cu 28-24. Tot sâmbătă e programat jocul RK Krim Mercator Ljubljana - Metz Handball.