Handbal feminin: Franţa şi Muntenegru au câştigat primele meciuri din Grupa principală I la EURO 2018

Franţa, campioana mondială en titre, şi Muntenegru au câştigat primele meciuri din Grupa principală I, joi, la Campionatul European de handbal feminin - EHF EURO 2018, care are loc în Hexagon.

Franţa, vicecampioană olimpică la Rio şi medaliată cu bronz la ultima ediţie a campionatului continental, s-a impus la Nantes cu 29-23 în faţa Danemarcei, făcând diferenţa în prima repriză (17-11).

Estelle Nze-Minko a reuşit 6 goluri pentru echipa antrenată de Olivier Krumbholz, Grace Zaadi şi Allison Pineau au înscris câte 4, iar Manon Houette şi Laura Flippes au marcat câte 3. De la daneze s-au remarcat Fie Woller, 5 goluri, Anne Mette Hansen, Stine Jorgensen, câte 4, Mette Tranborg, Kristina Jorgensen, câte 3.

În altă partidă, Muntenegru a trecut de Suedia cu 30-28, după ce la pauză a condus cu 18-14. Extrema dreapta Jovanka Radicevic, jucătoare la CSM Bucureşti, a marcat 9 goluri pentru Muntenegru, în timp ce Majda Mehmedovic, extremă dreapta la campioana României, a reuşit 7. De la învinse s-au evidenţiat Isabelle Gullden (ex-CSMB), cu 6 goluri, Daniela Gustin, Hanna Blomstrand şi Jamina Roberts, câte 4. La scandinave a jucat şui extrema dreapta Nathalie Hagman (CSM Bucureşti), fără a reuşi vreun gol.

În clasament, pe primul loc se află Franţa, cu 4 puncte (3 jocuri), urmată de Rusia, 4 puncte (2 j), Serbia, 4 p (2 j), Suedia, 2 p (3 j), Muntenegru, 2 p (3 j), Danemarca, 2 p (3 j). Primele două clasate se califică în semifinale.
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)

2 Așa se scrie istoria, oameni buni, din lucruri mărunte și neștiute...

3 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...