Handbal feminin: HCM Baia Mare, calificată în sferturile Ligii Campionilor după 38-27 cu Thuringer

Vicecampioana României la handbal feminin, HCM Baia Mare, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, vineri seara, în Sala Polivalentă ''Lascăr Pană'', după ce a învins formația germană HC Thuringer, cu 38-27 (19-12), în penultima etapă din grupele principale.

HCM a reușit a cincea victorie consecutivă din tot atâtea meciuri în prima grupă principală, în care intrase fără vreun punct.

Echipa antrenată de Aurelian Roșca a început mai greoi, a fost condusă cu 1-0, 2-1 și 3-2, dar apoi s-a desprins la 5-3 (min. 8), 13-8 (21), pentru ca la pauză avantajul să fie de șapte goluri, 19-12.

În partea secundă, diferența a ajuns și la 15 goluri, 35-20 (50), HCM câștigând cu 38-27.

Extrema dreaptă Alexandra Do Nascimento a fost cea mai bună marcatoare, cu 9 goluri, alături de Allison Pineau, 7 goluri. Pentru gazde au mai marcat Patricia Vizitiu — 6, Ana-Maria Tănăsie — 6, Lois Abbingh — 6, Luciana Marin — 1, Gabriela Perianu — 1, Valentina Ardean-Elisei — 1, Katarina Jezic — 1.

Românca Eliza Buceschi, fosta jucătoare a formației băimărene, a marcat 5 goluri pentru Thuringer, Crina Pintea (ex-HC Zalău) a înscris un gol, restul fiind reușite de Meike Schmelzer — 6, Natalia Reșetnikova — 3, Sonja Frey — 3, Anouk van de Wiel — 2, Danick Snelder — 2, Svenja Huber — 2, Audrey Deroin — 2, Kartin Engel — 1.

În clasament, pe primul loc se află Rostov pe Don, 15 puncte, urmată de FTC-Rail Cargo Hungaria, 10 p, HCM Baia Mare, 10 p, Larvik, 8 p, Fleury Loiret Handball, 6 p, Thuringer HC, 1 p. HCM și Thuringer au fiecare un joc mai mult.

În ultima etapă din grupele principale, HCM va juca în deplasare cu Ferencvaros (FTC-Rail Cargo Hungaria), pe 27 februarie.

4 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...