Handbal feminin: Olanda, adversara României în meciul pentru bronz la EURO 2018; Franţa şi Rusia, în finală

Naţionala României va înfrunta Olanda în meciul pentru bronz la Campionatul European de handbal feminin - EHF EURO 2018 din Franţa, în timp ce în finală se vor înfrunta Franţa şi Rusia.

Franţa a învins clar Olanda în a doua semifinală de vineri, cu scorul de 27-21 (12-11), după o repriză secundă de excepţie.

Campioana mondială a controlat şi prima repriză în cea mai mare parte a sa, conducând cu 6-3 (min. 12), 8-4 (16) şi 10-6 (19), dar Olanda a revenit şi a redus ecartul, Franţa având doar un gol în plus la pauză, 12-11.

În min. 35, scorul, era egal, 14-14, dar apoi ''Les Bleues'' au marcat patru goluri la rând şi au rupt echilibrul, 18-14 (40). În min. 44 diferenţa de pe tabelă crescuse la şase goluri, 21-15, iar apoi Franţa a ajuns la 25-18 (53), câştigând fără drept de apel, cu 27-21.

Portarul Laura Glauser a reuşit să apere nouă mingi (procentaj de 50%), Estelle Nze Minko a marcat 6 goluri, Laura Flippes, Siraba Dembele Pavlovic au reuşit câte 4, Beatrice Edwige 3 etc.

De la învinse, Lois Abbingh a reuşit 7 goluri, iar Angela Malestein şi Estavana Polman, câte 4.

În finala competiţiei, Franţa va înfrunta campioana olimpică, Rusia, care a întrecut România cu 28-22 (16-15), în prima semifinală de vineri. Meciul pentru aur, o revanşă după ce echipa lui Evgheni Trefilov s-a impus la Rio de Janeiro, în 2016, cu 22-19 în faţa Franţei, se va juca duminică, de la ora 18,30 (ora României).

Rusia şi Franţa au fost adversare şi în primul meci de la EURO 2018, Rusia câştigând cu 26-23.

În finala mică, de la ora 15,00 (la Bucureşti), România va juca împotriva echipa Olandei. Cele două formaţii s-au întâlnit şi în grupa principală, echipa antrenată de Helle Thomsen (ex-CSM Bucureşti) câştigând cu 29-24.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: FRH /Facebook.com