Handbal feminin: România - Spania 21-24, în meci amical

Handbal feminin: România - Spania 21-24, în meci amical

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de Spania cu scorul de 24-21 (9-13), vineri, în Sala Dinamo din București, într-un meci amical.

Spania a început bine meciul și a condus cu 2-0 (min. 3), dar au urmat patru goluri la rând ale tricolorelor, 4-2 (7). România a dominat jocul în continuare și s-a desprins la șase goluri, 10-4 (19), după o serie de patru goluri. Ibericele au revenit pe finalul primei reprize, iar România a intrat la pauză cu un avans de patru goluri, 13-9.

În min. 39, România conducea cu 17-13, dar a urmat o perioadă slabă a echipei noastre, care nu a reușit să înscrie timp de zece minute și a încasat șase goluri, scorul devenind 17-19 (46).

Echipa noastră, antrenată de spaniolul Ambros Martin, a încercat să revină pe tabelă, dar Spania s-a impus în cele din urmă cu 24-21.

Au evoluat echipele:
România: Denisa Dedu, Elena Voicu, Yulyia Dumanska — Aneta Udriștioiu (3 goluri), Bianca Tiron (1), Florentina Craiu, Ana Maria Dragut (2), Crina Pintea (3), Andreea Pricopi (2), Andreea Chiricuță (1), Gabriela Perianu (5), Cristina Laslo (1), Laura Popa (2), Bianca Bazaliu, Alina Ilie, Mădălina Zamfirescu, Marilena Neagu, Cyntia Tomescu, Nicoleta Dincă, Ana Maria Iuganu (1). Selecționer: Ambros Martin.

Spania: Silvia Navarro Gimenez, Mercedes Castellanos Soanez — Carmen Martin Berenguer (5), Esther Arbojeria Arantazzistroke, Macarena Aguilar Diaz (2), Laura Hernandez Selva (2), Elisabet Chavez Hernandez, Maitane Etcheverria Martinez (1), Amaia Gonzalez de Garibay Barba (4), Lara Gonzalez Ortega (2), Mireya Gonzalez Alvarez (1), Alicia Fernandez Fraga, Judith Sans Serra (1), Irene Espinola Perez, Alexandrina Cabral Barbosa (6), Kaba Gassama Cissokho. Antrenor: Carlos Viver.

Au arbitrat Diana Florescu și Anamaria Stoia.

Cele două formații se vor înfrunta din nou duminică, de la ora 16,00, tot în sala Dinamo.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 N-o oprește nimeni pe această nemernică? / Monica Pop, o nouă postare dementă!

2 Zvonuri...

3 A intrat moartea-n șoșoci? / „Prietenul nostru O, care a stat pe scenă lângă Diana Șoșoacă, este căzut la pat în…

4 Vine uraganul? / Cineva se joacă undeva cu soarta Omenirii?

5 Așa o fi?