Handbal feminin: Spania - România 21-21, la turneul din Norvegia

Naționala feminină de handbal a României a terminat la egalitate cu selecționata Spaniei, scor 21-21 (11-11), duminică, la Ulstein, în ultimul său meci susținut la turneul din Norvegia, cea din urmă verificare înaintea Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.

Spania a început mai bine și a condus cu 3-1 (min. 5), 4-2 (6), 6-3 (10), 8-5 (14), 10-7 (17), dar România a revenit pe finalul primei reprize și la pauză scorul a fost egal, 11-11.

Tricolorele au condus în min. 33 cu 12-11, dar ibericele au întors scorul, 14-12 (36). Spania s-a desprins la trei goluri, 16-13 (40), apoi a avut 17-15 (46), dar au urmat patru goluri la rând al echipei antrenate de suedezul Tomas Ryde, pentru 17-19 (49). Spania a mai condus cu 20-19 (54) Și 21-20 (56), dar Chintoan a marcat ultimul gol al meciului (58), iar Valentina Ardean a ratat ultimul atac.

Pentru România au jucat: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu, Denisa Dedu — Gabriella Szucs, Aurelia Brădeanu (2 goluri), Gabriela Perianu (3), Valentina Ardean-Elisei (2), Bianca Tiron, Oana Manea (1), Mădălina Zamfirescu, Ana Maria Tănăsie, Melinda Geiger, Eliza Buceschi (5), Florina Chintoan (3), Patricia Vizitiu (3), Laura Chiper (2).

Golurile echipei Spaniei au fost reușite de Alexandrina Barbosa — 6 goluri, Nerea Pena — 4 goluri, Carmen Martin — 3 goluri, Macarena Aguilar — 3, Naiara Egozkue — 2, Marta Mangue — 2, Elisabeth Pinedo — 1.

Spania a câștigat competiția înaintea ultimului meci (5 puncte), Norvegia — Franța, în timp ce România a ocupat ultimul loc, cu 1 punct, după 21-32 cu Norvegia și 18-24 cu Franța.

Naționala României face parte din Grupa A la JO 2016, alături de Norvegia, Brazilia, Muntenegru, Spania și Angola. Primele patru clasate în fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)