Handbal masculin: Dinamo, învinsă dramatic de FC Porto, în Liga Campionilor

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă dramatic de echipa portugheză FC Porto, cu 27-26 (15-14), joi seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Lusitanii s-au impus printr-un gol marcat în ultimul minut de Pedro Cruz, iar tunisianul Amine Bannour a ratat ultimul atac al campioanei României.

Dinamo a condus o singură dată, cu 3-2, iar în rest iniţiativa a aparţinut oaspeţilor, care în prima repriză au avut şi avantaj de patru goluri (6-10, 7-11). În repriza secundă, Porto a condus cu 25-22 şi 26-23, Dinamo a reuşit egalarea, 26-26, însă a pierdut în cele din urmă.

Pentru echipa antrenată de spaniolul Xavi Pascual au înscris Raul Nantes Campos 3 goluri, Javier Humet Gaminde 3, Răzvan Gavriloaia 3, Christian Dissinger 2, Amine Bannour 2, Kamel Alouini 2, Octavian Bizău 2, Nicuşor Negru 3, Valentin Ghionea 1, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 1, Cedric Sorhaindo 1, Alex Pascual Garcia 3.

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Miguel Alves 5, Victor Manuel Iturriza Alvarez 5, Fabio Ramos Magalhaes 4, Leonel Fernandes 4, Rui Silva Sousa Martins 3, Diogo Silva da Borges 1, Daymaro Salina Amador 1, Ivan Sliskovic 1, Antonio Areia Rodrigues 1, Pedro Cruz 2.

Au arbitrat elveţienii Arthur Brunner şi Morad Salah, iar delegat EHF a fost cehul Jiri Konecny.

În celelalte meciuri din grupă, jucate miercuri, SG Flensburg-Handewitt a remizat acasă cu Paris Saint-Germain Handball, 27-27, Motor Zaporoje a fost învinsă acasă de Lomza Vive Kielce cu 26-25, iar Telekom Veszprem HC a dispus de Barca cu 29-28.