Handbal masculin: Franța va întâlni Qatarul în finala Campionatului Mondial de la Doha

Echipa Franței va înfrunta surprinzătoarea formație a Qatarului în finala Campionatului Mondial de handbal masculin de la Doha (Qatar), după ce ''Les Bleus'' au învins Spania, deținătoarea titlului, cu scorul de 26-22 (18-14), vineri, în a doua semifinală.

Francezii vizează al cincilea lot titlu mondial, după cele din 1995, 2001, 2009 și 2011, în fața echipa gazdă, care a învins în prima semifinală formația Poloniei, cu scorul de 31-29, și a devenit prima echipă non-europeană care joacă finala Mondialului. Qatarul va câștiga prima sa medalie mondială, reușind acolo unde Tunisia (locul 4 în 2005) și Egiptul (locul 4 în 2001) au ratat de puțin.

Portarul Thierry Omeyer a fost artizanul victoriei Franței, campioana olimpică și europeană en titre, în fața Spaniei. Francezii și-au confirmat astfel ascendentul în fața ibericilor, pe care i-au învins de două ori în ultimii ani în drumul spre cele două titluri: în sferturi de finală la JO 2012 (23-22) și în semifinalele EURO 2014 (30-27).

Franța a mai jucat o finală mondială, în 1993, dar a pierdut în fața Rusiei. În finala de duminică, jucătorii din Hexagon vor înfrunta un fost campion mondial cu echipa Franței (2011), Bertrand Roiné, acum naturalizat qatarian.

După un început echilibrat, 6-6 (min. 9), Franța a preluat controlul jocului și s-a desprins la 10-6 (13) și 12-7 (16). Spania a avut o revenire, dar echipa din Hexagon a rămas la conducere, cu 14-12 (23), pentru ca la pauză avansul să fie de patru goluri (18-14).

Ibericii s-au apropiat la un singur gol în minutul 37, 19-18, iar în minutul 51 a fost ultima oară când diferența a fost minimă, 22-21 pentru francezi. Campionii olimpici s-au desprins la trei goluri și și-au conservat avansul pe tabelă până la final.

Nikola Karabatic a jucat meciul cu numărul 1.000 pentru Franța.

Au evoluat echipele:

Spania: Pérez de Vargas, Sierra — Víctor Tomás (2 goluri), Maqueda (2), Raúl Entrerríos, Cańellas (5), Rivera (3), Aguinagalde (1), Rocas (2), Ugalde (5), Andreu, Chema Rodríguez, Morros, Antonio García, Gedeón Guardiola, Dujshebaev (2).

Franța: Omeyer, Dumoulin — Porte (4), Barachet (2), Luka Karabatic, Nikola Karabatic (3), Sorhaindo (4), Guigou (5), Fernández, Anic, Narcisse (4), Joli (3), Nyokas, Mahe, Grebille (1), Accambray.

Echipa Qatarului a fost condusă excelent de antrenorul spaniol Valero Rivera (campion mondial cu Spania, în 2013), care a reușit să facă o echipă redutabilă din numeroși jucători naturalizați (Bosnia, Cuba, Egipt, Spania, Franța, Iran, Muntenegru, Siria, Tunisia).

Meciul a fost echilibrat doar în prima sa parte, până la 10-10, când gazdele pus pe tabelă o diferență de două goluri, 13-11, iar la pauză conduceau cu 16-13. În repriza secundă, avantajul echipei din micul emirat a ajuns mai întâi la patru goluri, 18-14, iar apoi la cinci goluri, 21-16, pentru ca apoi să se stabilizeze la trei-patru goluri, victoria istorică fiind consemnată cu scorul de 31-29.

Au jucat echipele:

Polonia: Szmal, Wyszomirski — Daszek (3 goluri), Rojewski (1), Michal Jurecki (9), Grabarczyk, Jurkiewicz (5), Krajewski, Orzechowski, Bielecki (1), Wisniewski (2), Bartosz Jurecki (3), Maslowski, Syprzak (2), Szyba (3), Chrapkowski.

Qatar: Stojanovic, Saric — Memisevic (2), Markovic (5), Mallash (6), Capote (6), Hassab Alla (5), Fernández (1), Mabrouk, Roine (3), Al-Karbi, Damjanovic, Benali (1), Madadi, Hamdoon (2), Zakkar.

Finala mică, Spania — Polonia, va avea loc duminică, de la ora 12,30 (ora României), iar finala dintre Franța și Qatar va avea loc de la 15,15. AGERPRES

1 O dezvăluire care dă de gândit / „Din păcate, nu am avut ocazia să-l cunosc pe Zelensky în persoană. Probabil că are alte lucruri de făcut”

2 Încă o dovadă a „corectitudinii” occidentale... Ți se face scârbă când citești așa ceva...