Handbal masculin: Minaur Baia Mare s-a calificat în finala EHF European Cup

CS Minaur Baia Mare s-a calificat în finala competiţiei masculine de handbal EHF European Cup, sâmbătă, deşi a fost învinsă în deplasare de echipa suedeză Alingsaas HK, cu scorul de 31-28 (10-10), în manşa secundă a semifinalelor.

Minaur va juca pentru trofeu după ce a câştigat primul meci, cu 34-28.

Minaur a început bine meciul din Suedia şi a condus cu 5-3, 6-4 şi chiar 9-6, dar la pauză rezultatul era egal, 10-10. Scandinavii au reuşit să încline balanţa doar pe final, desprinzându-se în ultimele cinci minute, însă nu a obţinut decât o victorie de palmares, cu 31-28.

Pentru Minaur au marcat Călin Căbuţ 8 goluri, Anderson Da Silva Mollino 6, Stevan Vujovic 5, Stefan Vujic 3, Milan Kotrc 3, Tomas Cip 1, Erik Leonard Pop 1, Lucas Alexandru Sabou 1.

Anton Terehov a apărat 9 şuturi (28,13%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Daniel Blomgren 9, Mathias Pedersen 5, Jonathan Sandberg 5, Jesper Filen 4, Samuel Lindberg 2, Fredrik Hellgren 2, Mathias Bach Moeller 1, Jacob Lundahl 1, Niclas Barud 1, Rasmus Torbjornsson 1.

Rickard Daniel Frisk a apărat 15 aruncări (37,5%).

Meciul a fost arbitrat de slovenii Ozren Backovic şi Mirko Palackovic, iar delegat EHF a fost britanicul Cesar Castillo.

În finală, Minaur o va înfrunta o echipă norvegiană, pe învingătoarea dintre Drammen HK şi Naerboe IL. În tur, Drammen HK s-a impus cu 30-27, iar manşa secundă se va juca duminică 1 mai, la Naerboe.

Minaur are în palmares două trofee în Cupa EHF (1985, 1988).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: CS Minaur Baia Mare /Facebook