Handbal masculin: Victorie remarcabilă a naționalei României în Belarus, în preliminariile CE 2018

Naționala masculină de handbal a României a reușit o victorie remarcabilă, 26-23 (13-10) cu Belarus, miercuri, la Minsk, într-un meci din Grupa a 2-a a preliminariilor Campionatului European din 2018.

La primul său meci oficial cu spaniolul Xavier Pascual pe banca tehnică, tricolorii au învins în deplasare valoroasa formație a Belarusului, la capătul unui joc în care gazdele au condus doar în primul minut, cu 1-0 și 2-1.

România a marcat cinci goluri la rând și s-a desprins la 6-2 (min. 15), având cinci goluri avans în prima parte, 10-5, 11-6, și chiar șase goluri, 12-6 (26). La pauză, tricolorii conduceau cu 13-10.
În repriza a doua, Belarus s-a apropiat la două goluri, 13-15 (37) și 14-16 (40), iar apoi 18-20 (48) și 19-21 (51), ultimul zvâcnet fiind în min. 57, la 22-24. România s-a impus fără emoții, cu 26-23.

La Belarus, echipă lipsită de vedeta Serghei Rutenka, au jucat și doi handbaliști legitimați la echipe din România, portarul Ivan Mațkevici (CSA Steaua) și Maksim Baranov (HC Odorhei).

Pentru România au evoluat: Mihai Popescu, Ionuț Irimuș — Valentin Ghionea — 6 goluri, Marius Mocanu — 5, Georgică Cîntec — 4, Ionuț Ramba — 3, Marius Sadoveac — 2, Bogdan Criciotoiu — 2, Cristian Fenici — 2, Alex Csepreghi — 1, Nicușor Negru — 1, Răzvan Pavel, Radu Lazăr, Andrei Mihalcea, Andras Szasz, Iulian Stamate.

Pentru Belarus au marcat: Denis Rutenka — 5 goluri, Boris Puhovski — 4, Serghei Șilovici — 4, Andrei Iurinok — 2, Vladislav Kuleș — 2, Ivan Brovka — 2, Aleksei Șinkel — 2, Artem Karalek — 1, Aleksandr Podșivalov — 1. Au mai jucat Ivan Mațkevici, Viaceslav Soldatenko — Aleksandr Titov, Viaceslav Bohan, Viaceslav Șumak, Dmitri Nikulenkov.

Joi, în celălalt meci din grupă, se întâlnesc Polonia și Serbia.

România va juca următorul meci contra Poloniei, medaliată cu bronz la Mondialul de anul trecut, pe 6 noiembrie, la Cluj-Napoca.

2 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

3 Document secret rusesc obținut de Washington Post

4 Foarte interesante amănunte...

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”