Harghita: Casă cuprinsă de flăcări în Vârşag; proprietarii, soţ şi soţie, transportaţi la spital cu arsuri

Harghita: Casă cuprinsă de flăcări în Vârşag; proprietarii, soţ şi soţie, transportaţi la spital cu arsuri

Proprietarii unei case cuprinse de flăcări, luni după-amiaza, în localitatea Vârşag, au suferit arsuri pe mâini şi faţă şi au fost transportaţi la spital, a anunţat Biroul de Presă al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Harghita.

Potrivit sursei citate, cele două victime, bărbatul de 51 ani şi femeia de 49 ani, au fost asistate medical la faţa locului de echipajul SMURD, acestea prezentând "arsuri de gradele I şi II la nivelul antebraţelor şi feţei, pe circa 20% din suprafaţa corporală".

Cei doi vor fi transportaţi la Spitalul Municipal Odorheiu Secuiesc, în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate.

Incendiul care a cuprins casa se manifestă pe o suprafaţă de 120 de metri pătraţi, la faţa locului acţionând două echipaje din cadrul Detaşamentului de Pompieri Odorheiu Secuiesc, cu două autospeciale de stingere, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Vărşag.

Incendiul a fost localizat, urmând a se stabili cauza probabilă a acestuia, precizează sursa citată. AGERPRES/ (AS, autor: Gina Ştefan, editor: Antonia Niţă, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

4 Mihaela Bilic, postare controversată în care atacă Big Pharma

5 Mircea Coșea / Guvernul Bolojan a transformat criza bugetară în criză economică. Vom intra în colaps