Hochei: România, surclasată de Slovenia cu 9-1, la debutul său la Campionatul Mondial

Naţionala României a fost surclasată de echipa Sloveniei cu scorul de 9-1 (1-1, 6-0, 2-0), miercuri, la Ljubljana, în primul său meci de la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă, Divizia I, Grupa A.

După o primă repriză echilibrată, în careu au marcat prin rusul naturalizat Evgheni Skacikov (11:01), România a încasat şase goluri în repriza secundă şi alte două în ultima repriză.

Pentru gazde au înscris Ziga Jeglic (09:00, 24:18), Miha Verlic (23:02, 39:03, 50:19), Ken Ograjensek (32:56), Luka Maver (35:33), Tadej Cimzar (40:00) şi Rok Ticar (44:00).

Pe 22 aprilie, România era învinsă de Slovenia cu 3-0 (0-0, 0-0, 3-0), într-un meci de pregătire în Slovacia.

Slovenia ocupă primul loc, cu 6 puncte (2 jocuri), urmată de Ungaria, 6 puncte (2 j), Coreea de Sud, 0 p (1 j), România, 0 p (1 j), Lituania, 0 p (2 j).

Joi e programat meciul România - Coreea de Sud (16:30, ora României).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: Federatia Romana de Hochei pe Gheata - FRHG /Facebook