HOPA! Prietenii PSD! SRI: Hackerii care au atacat cele patru spitale românești sunt de origine chineză

HOPA! Prietenii PSD! SRI: Hackerii care au atacat cele patru spitale românești sunt de origine chineză.
 
Centrul Național Cyberprint din cadrul Serviciului Român de Informații (SRI) suspectează că atacatorii care au infectat sistemele informatice a patru spitale din România sunt de origine chineză, potrivit unui comunicat transmis de SRI.

 „În legătura cu atacurile ciberbetice de la spitale, Centrul National Cyberint suspecteaza ca atacatorii sunt de origine chineza. Au fost luate in calcul luand orele la care hackerii chinezi au fost activi si indiciile lasate in mesajele de rascumparare.”

Anunțul SRI vine după ce, joi, spitalul Victor Babeș din București, împreună cu alte trei unități medicale din țară, au fost țintele mai multor atacuri cibernetice, care au dus la criptarea informațiilor din calculatoarele spitalelor. Conform CERT-RO, mai multe sisteme au fost infestate cu un tip de ransomware, numite BadRabbit 4 și care putea fi combătut de un antivirus de bază, dar pe care respectivele spitale nu îl aveau.


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa, și-a recunoscut oficial înfrângerea! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

3 Domnia de 16 ani a lui Orbán asupra Ungariei se încheie cu o înfrângere zdrobitoare la alegeri. Ce măsuri drastice propune câștigătorul Péter Magyar

4 „O să vezi dezertări și refuzuri în masă în România” / Dezbatere aprinsă despre armata obligatorie

5 „Ale noastre par concepute pentru imprimat pe tricouri” / Daniel Funeriu a comparat manuale de ştiinţe din România, Franţa şi Germania