Iași: Încă un deces din cauza caniculei

Un bărbat de 28 de ani a murit sâmbătă în zona gării din municipiul Iași, din cauza temperaturilor ridicate de afară.

"A fost înregistrat un deces, în gară. E vorba de un bărbat de 28 de ani, un caz social, care a suferit asistolie din cauza hipertermiei. Avea o temperatură corporală la nivel periferic de 40 de grade Celsius, după ce inițiasem răcirea cu 4 grade", a declarat, pentru AGERPRES, Diana Cimpoeșu, coordonatorul SMURD Iași.

Acesta este al doilea deces datorat hipertermiei înregistrat la Iași în ultimele 24 de ore.

În cursul zilei de vineri, un bărbat de 45 de ani, din localitatea Valea Satului, a murit la scurt timp de la internarea în Spitalul 'Sf. Spiridon' din Iași. El a fost găsit de niște căruțași zăcând inconștient la marginea unui câmp. Un alt bărbat, din Vlădeni, în vârstă de 67 de ani, este internat în același spital, în comă profundă, după ce, la rândul său, a ignorat avertismentele specialiștilor și s-a expus la soare. Ambii bărbați aveau temperaturi corporale de 42 de grade Celsius.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta e lumea în care am ajuns să trăim?

2 VIDEO Priviți, asta e lumea în care am ajuns să trăim...

3 „I-o fi luat Dumnezeu mințile?” / CTP îl critică pe Nicușor Dan pentru declarațiile despre numirile șefilor marilor parchete

4 „Nu apare în sistem și, neapărând în sistem, nu putea să fie pe nicio listă” / Explicațiile MAE în cazul fiicei lui Victor Ponta

5 Președintele va accepta procurorii-șefi propuși de PSD, spun surse