IGPR: Percheziții la societăți comerciale într-un dosar cu un prejudiciu de 7,6 milioane de euro

IGPR: Percheziții la societăți comerciale într-un dosar cu un prejudiciu de 7,6 milioane de euro

Polițiștii de investigare a criminalității economice și procurorii DIICOT au efectuat 17 percheziții la sediile unor societăți comerciale și domiciliile unor persoane bănuite că ar fi cauzat un prejudiciu de 7.600.000 de euro prin evaziune fiscală, în domeniul comercializării materialelor de construcții și a produselor agro-alimentare.

"La data de 16 ianuarie, polițiștii Direcției de Investigare a Criminalității Economice — IGPR, ai Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Giurgiu și ai Inspectoratului de Poliție Județean Giurgiu, sub coordonarea procurorului DIICOT Giurgiu, au efectuat 17 percheziții la sediile unor societăți comerciale și domiciliile unor persoane din Giurgiu, Constanța, Buzău, Ilfov, Argeș și București, bănuite de infracțiuni economice", informează un comunicat al IGPR transmis marți AGERPRES.

Activitățile au fost efectuate în cadrul unui dosar penal în care se efectuează cercetări față de 47 de persoane, sub aspectul comiterii infracțiunilor de constituirea și aderarea la un grup infracțional și evaziune fiscală, în domeniul comercializării materialelor de construcții și a produselor agro-alimentare.

Potrivit anchetatorilor, administratorii firmelor sunt bănuiți că, în perioada 2011 — 2014, ar fi cauzat un prejudiciu de 7.600.000 de euro, prin înregistrarea în documentele contabile a unor achiziții fictive de bunuri și servicii, de la societăți comerciale fantomă, controlate de membrii grupului infracțional.

La activități au participat polițiști din cadrul inspectoratelor de poliție județene Constanța, Buzău, Ilfov, Argeș și Direcția Generală de Poliție a Municipiului București.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Orban îl întrerupe pe Trump și-i spune că o vrea pe blondina de la Casa Albă...

2 Scene uluitoare pe autostradă: un cuplu, prins făcând sex în timp ce mașina rula cu 140 km / h

3 „Tu știi cine sunt eu?” / Atitudinea sfidătoare a unui înalt funcționar al Ministerului Economiei, într-o dispută cu agentul de pază al unui club

4 Hopa / El este Constantin Hanț, afaceristul pomenit în stenogramele DNA că s-a lăudat că încearcă să îl scoată din țară pe Călin Georgescu!

5 Fostul senator arestat în dosarul „Mită la MApN” a fost interceptat de DNA în discuția cu Octavian Berceanu despre Moșteanu: „Îi băgăm noi în buzunar.…