În municipiul Botoşani, rata de infectare cu SARS-CoV-2 a scăzut, prima dată în ultima lună, sub 5 cazuri la mie

Rata de infectare cu noul coronavirus în municipiul Botoşani a scăzut, miercuri, sub 5 cazuri la 1.000 de locuitori, acesta fiind cel mai scăzut nivel din ultima lună.

Potrivit datelor transmise de Direcţia de Sănătate Publică, în municipiul Botoşani au fost înregistrate 4,99 cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 la fiecare 1.000 de persoane, după ce pe 13 noiembrie fusese atins un nivel de 5,92 cazuri la 1.000 de locuitori.

În ultimele 14 zile, în municipiul reşedinţă de judeţ 632 de persoane au contactat noul coronavirus, fiind declarate 35 de focare de COVID-19.

Datele transmise miercuri de DSP arată că rata de infectare în judeţul Botoşani este de 2,41 cazuri la 1.000 de locuitori. În ultimele 24 de ore, în judeţ au fost înregistrate 76 noi cazuri de îmbolnăvire cu noul coronavirus. AGERPRES/ (AS- autor: Cristian Lupaşcu, editor: Antonia Niţă, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

5 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”