În România sunt aproape 14.000 de instituții publice!

În România sunt aproape 14.000 de instituții publice!

Desființarea unor instituții de stat și/sau comasarea lor se află, în aceste zile, pe lista propunerilor pe care le analizează liderii și negociatorii partidelor care ar putea forma viitorul Guvern.

Hotnews.ro a solicitat Ministerului Finanțelor date legate de numărul entităților publice, pentru a releva proporțiile aparatului de stat din România.

Ministerul Finanțelor a transmis că, în acest moment, există 13.949 instituții publice. Dintre acestea, 2.573 aparțin administrației publice centrale. Este vorba despre acele agenții, autorități, institute, administrații, centre, regii, oficii, comisii, departamente, comitete, unități etc coordonate la nivel central.

Restul de 11.376 de entități de stat aparțin administrației publice locale – primării și consilii locale. Lista la nivel local cuprinde și instituțiile publice din învățământul preuniversitar.

„În discuţiile cu liderii partidelor, toţi au fost de acord că nu mai merge cum a mers şi că trebuie să facem acele restructurări ale aparatului de stat, că trebuie să reducem indemnizaţiile oamenilor din diverse consilii de administraţie şi să comasăm instituţii”, a afirmat miercuri preşedintele Nicușor Dan.

Aproape 40 de entități doar la SGG și în subordinea premierului

Discuții despre comasarea unor instituții au mai avut loc, însă nu a fost luată nicio măsură.

În aparatul central al Guvernului există domenii pentru care funcționează în același timp mai multe agenții sau autorități, cu activități care se suprapun sau se completează, potrivit unei analize realizate de HotNews la începutul anului. Unele sunt în subordinea directă a Executivului, altele sunt în coordonarea ministerelor și mai există și autorități sub controlul Parlamentului.

În subordinea premierului și Secretariatului General al Guvernului (SGG) se află aproape 40 de entități guvernamentale (agenții, institute, administrații, comisii, oficii, departamente etc), potrivit unui răspuns al SGG către HotNews.

Legat de faptul că în cazul unora dintre instituții activitatea se suprapune cu a altora, SGG susținea că „acest aspect face obiectul analizei Guvernului” în vederea comasării.

O parte din agenții trebuiau comasate până la sfârșitul lui iunie 2024. Mai exact, o eficientizare guvernamentală trebuia realizată până la data de 30 iunie 2024, prin comasarea a cel puţin 20% din numărul de agenții, potrivit Legii 296/2023 privind unele măsuri fiscal-bugetare. Acest lucru nu a fost realizat.

„Institutele, institutele naţionale, agenţiile, autorităţile, comisiile de specialitate organizate ca structuri distincte, indiferent de denumirea acestora şi formele de organizare, departamentele organizate distinct în structura organizatorică a Secretariatului General al Guvernului, aflate în subordinea/ coordonarea/ autoritatea Secretariatului General al Guvernului sau pentru care secretarul general al Guvernului îndeplineşte funcţia de ordonator principal de credite, se comasează cu cel puţin 20% din numărul acestora”, scrie în lege.

Trei reglementatori în domeniul energiei și patru instituții pentru energia nucleară

Multe domenii se repetă și în cazul reglementatorilor. De exemplu, în domeniul energiei, Guvernul are în coordonare mai multe instituții separate. Și asta în condițiile în care există Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE), care se supune controlului Parlamentului.

În afară de ANRE, mai există doi reglementatori: Autoritarea Națională de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon (ANRMPSG) și Autoritatea Competentă de Reglementare a Operaţiunilor Petroliere Offshore la Marea Neagră (ACROPO).

În domeniul energiei nucleare funcționează trei instituții – una la guvern, care se numește Comisia Națională pentru Controlul Activităţilor Nucleare, și trei în subordinea Ministerului Energiei: Agenţia Nucleară şi pentru Deşeuri Radioactive, Regia Autonomă Tehnologii pentru Energia Nucleară și Centrul Naţional de Management al Apei Grele.


Citește și:

populare
astăzi

1 „Tăntălăi ca tine sunt printre motivele pentru care oamenii pleacă în alte părți” / Gabriel Diaconu îi răspunde dur lui Claudiu Năsui

2 Un muncitor român în Elveția și-a publicat pe TikTok fluturașul de salariu: „Cred că ținem oleacă pasul sus, dar și taxele, frate...”

3 BREAKING Președintele Dan anunță posibila implicare a serviciilor secrete în marile dosare de evaziune

4 De citit ce scrie Ioana Ene Dogioiu despre Nicușor Dan și Ilie Bolojan

5 Foarte interesantă chestie...