Înot: Marius Radu a obținut calificarea la JO 2016, în penultima zi a Internaționalelor României

Înot: Marius Radu a obținut calificarea la JO 2016, în penultima zi a Internaționalelor României

Înotătorul român Marius Radu a îndeplinit baremul olimpic A de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, sâmbătă, în proba de ștafetă masculină 4x100 m liber, din cadrul Campionatelor Internaționale ale României, găzduite de Complexul Sportiv Dinamo din București.

Marius Radu, cronometrat în primul schimb cu 48 sec 76/100, potrivit site-ului Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, a devenit al treilea înotător român calificat la JO 2016, după Robert Glință (100 metri spate) și Norbert Trandafir (50 m liber).

Ștafeta (care i-a mai cuprins pe Daniel Macovei, Robert Glință și Norbert Trandafir) a fost înregistrată cu timpul de 3 min 16 sec 71/100, nedepășind performanța de săptămâna trecută, de la Campionatele Europene de la Londra. Cvartetul românesc păstrează șanse reale de a se califica la Jocurile Olimpice, acest lucru urmând a fi certificat de către FINA, în primele zile din luna iunie, precizează sursa amintită.

Rezultatele finalelor de sâmbătă:
MASCULIN
1.500 m liber
1. Bogdan Andrei Scarlat (România) 15:23,63
2. Sabin Bonea (România) 15:59,79
3. Bogdan Mihai Petre (CSȘ Ploiești) 16:02,04

200 m spate
1. Robert Andrei Glință (România) 02:00,57
2. Daniel Cristian Martin (România) 02:02,30
3. Alexandru Costel Bădeață (CSU Pitești) 02:05,46

50 m fluture
1. Pavel Isbisciuc (R. Moldova) 00:24,51
2. Alexandru Coci (România) 00:24,81
3. Sergiu Denis Deznan (CS Olimpia București) 00:24,96

200 m bras
1. Andrei Cristian Roman (CS Universitatea Cluj) 02:21,16
2. Atila Abibula (CS Farul Constanța) 02:22,03
3. George Cristinel Oancea (CS Petrolul Ploiești) 02:22,50

ștafetă 4x100 m liber
1. România (Marius Radu, Daniel Macovei, Robert Andrei Glință, Norbert Trandafir) 03:16,71
2. CSU Pitești (Ștefan Daniel Gheorghe, Gheorghe Cristian Tătar, Vlăduț Alexandru Pătru, Alexandru Vasile Ancuța) 03:32,73
3. LPS Emil Racoviță București (Andrei Rusen, Marco Cristi Alexandrescu, Eduard Gabriel Mailat, Niculae Ion) 03:34,86

FEMININ
800 m liber feminin
1. Emilia Dumitrescu Colți (România) 09:04,73
2. Maria Claudia Gâdea (România) 09:08,59
3. Gabriela Ioana Gâdea (România) 09:17,98

200 m spate
1. Carina Bianca Macavei (România) 02:16,73
2. Tatiana Perstniova (R. Moldova) 02:20,75
3. Ariana Gabriela Dodiță (Sport Club Municipal Bacău) 02:24,40

50 m fluture
1. Ana Iulia Dascăl (România) 00:28,04
2. Kristina Maria Schneider (România) 00:28,55
3. Andreea Puchiu (CS YST București) 00:28,58

200 m bras
1. Maria Claudia Gâdea (România) 02:38
1. Simona Alexandra Savastița (România) 02:38,02
3. Ioana Buzlea (CS Crișul Oradea) 02:39,39

ștafetă 4x100 m liber
1. LPS Baia Mare (Kristina Maria Schneider, Florina Lorena Bud, Melinda Balazs, Paula Reka Orzac) 04:01,49
2. CSM Cluj-Napoca (Sandra Miclăuș Vivoschi, Kata Korponay, Diana Anamaria Muntean, Andreea Diana Blîndu) 04:01,89
3. CSU Pitești (Alexandra Dobrin, Adelina Elena Buzdugan, Ana Maria Adela Prioteasa, Victorița Alexa Bogdăneci) 04:02,10

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 O să aveți un șoc după ce veți citi povestea asta! Așa vi se fură țara, dragi români!

2 Interlopi la PNL

3 Cine sunt cei patru „oameni obișnuiți" care i-au făcut partid lui Dragnea

4 DEZVĂLUIRI Pesediștii înroșeau telefoanele / Presiunile puse de cumnatul lui Adrian Năstase asupra conducerii AS…

5 Dur articol! Așa este, domnule președinte?