INS: Afacerile din comerţ s-au majorat cu 6,7%, în ianuarie

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut ca serie brută, în ianuarie, cu 6,7% faţă de aceeaşi perioadă din anul 2018, în timp ce ca serie ajustată s-a majorat cu 7,5%, în intervalul de referinţă, arată datele publicate, luni, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Potrivit sursei citate, în prima lună din 2019, ca serie brută, vânzările bunurilor de consum, altele decât cele alimentare, s-au majorat cu 13,8%, comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii cu 13,4%, comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului a consemnat un plus de 8,8%, comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii a urcat cu 7,3%, comerţul cu ridicata nespecializat a consemnat o creştere de 4,7%, activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata au crescut cu 2,1% iar comerţul cu ridicata specializat al altor produse a urcat uşor, cu 0,6%.

Pe de altă parte, comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri a scăzut cu 7%.

Totodată, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna ianuarie 2019, comparativ cu ianuarie 2018, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 7,5%, ca urmare a activităţilor de intermediere în comerţul cu ridicata (+18,9%), comerţului cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+15,3%), comerţului cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+14,4%), comerţului cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+13,2%), comerţului cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+7,5%), comerţului cu ridicata nespecializat (+5,1%) şi comerţului cu ridicata specializat al altor produse (+1,3%).

În acelaşi timp, comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri s-a diminuat cu 5,8%.

Datele INS relevă că, în ianuarie 2019 comparativ cu decembrie 2018, afacerile din comerţul cu ridicata (fără comerţul cu autovehicule şi motociclete) au scăzut atât ca serie brută, cu 20,9%, cât şi ca serie ajustată, cu 1%. AGERPRES


populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

4 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

5 Via Carpatia / Autostrada pan-europeană de 3.000 km, gata până în 2030. România, nod strategic