INS: Investiţiile nete realizate în economia naţională au crescut cu 2,1% anul trecut

INS: Investiţiile nete realizate în economia naţională au crescut cu 2,1% anul trecut

Investiţiile nete realizate în economia naţională au însumat 120,148 miliarde de lei în 2021, în creştere cu 2,1%, comparativ cu anul 2020, conform datelor provizorii publicate, joi, de Institutul Naţional de Statistică (INS).


Sursa: insse.ro

În anul 2021, creştere s-a înregistrat la lucrările de construcţii noi, cu 7,1%, în timp ce scăderi au fost consemnate la alte cheltuieli cu 7,7% şi la utilaje (inclusiv mijloace de transport) cu 0,9%.


Sursa: insse.ro

În trimestrul IV 2021, investiţiile nete realizate în economia naţională au însumat 41,579 miliarde de lei, în scădere cu 4,5%, comparativ cu trimestrul IV 2020. Declinul a fost înregistrat la toate elementele de structură: utilaje (inclusiv mijloace de transport) cu 10,4%, alte cheltuieli cu 2,9% şi la lucrări de construcţii noi cu 0,8%.


Sursa: insse.ro

INS menţionează că investiţiile nete reprezintă cheltuielile destinate creării de noi mijloace fixe, dezvoltării, modernizării şi reconstrucţiei celor existente, precum şi valoarea serviciilor legate de transferul de proprietate asupra mijloacelor fixe existente şi al terenurilor preluate cu plată de la alte unităţi sau de la populaţie (taxe notariale, comisioane, cheltuieli de transport, de manipulare etc). AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Zeci de funcționari au ajuns pe funcții în ANAF și Ministerul Finanțelor cu studii făcute la universități fantomă

2 Ce se întâmplă? / Cel mai bogat om al planetei „arată semne de îmbătrânire accelerată”

3 VIDEO CTP, necruțător cu Anca Alexandrescu

4 VIDEO Rușii, dați cu „cracii-n sus” la Pokrovsk?

5 Foarte interesant!