INSP: Numărul cazurilor noi de infecţii cu coronavirus a scăzut cu 10,5% în săptămâna 13 - 19 aprilie

Numărul cazurilor noi de infecţii cu coronavirus a scăzut în săptămâna 13 - 19 aprilie cu 10,5% faţă de cea precedentă, se arată într-o informare a Institutului Naţional de Sănătate Publică.

Potrivit datelor INSP pentru săptămâna trecută, 42% din totalul cazurilor active se înregistrează în Suceava, Bucureşti, Hunedoara, Arad şi Mureş.

În ceea ce priveşte numărul deceselor din cauza noului coronavirus, 52,5% din total au fost înregistrate în Suceava, Hunedoara, Arad, Bucureşti şi Mureş.

În raportul INSP se mai arată că 1 din 7 cazuri a fost înregistrat la personalul medical.

Totodată, 71,6% dintre decese au fost la persoane peste 60 ani şi 64,3% - la bărbaţi.

Reprezentanţii INSP precizează că 84,5% dintre persoanele decedate aveau cel puţin o comorbiditate. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...