Întâlnire Iohannis - Macron la Bruxelles

Trimisul special al AGERPRES, Florentina Peia, transmite: Preşedintele Klaus Iohannis a avut, joi, o întrevedere cu omologul francez, Emmanuel Macron, în marja reuniunii Consiliului European de la Bruxelles.

Tot joi, şeful statului s-a întâlnit cu preşedintele ales al Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Preşedintele Klaus Iohannis participă, joi şi vineri, la reuniunea Consiliului European.

Pe agenda de discuţii a reuniunii se află subiecte care se referă, în principal, la viitorul buget multianual al Uniunii Europene pentru perioada 2021-2027, la ultimele evoluţii în procesul privind retragerea Marii Britanii din UE, următorul ciclu instituţional la nivel european, combaterea schimbărilor climatice, extinderea Uniunii, precum şi la relaţia cu Turcia. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas