Întâlnire Iohannis - Macron la Bruxelles

Trimisul special al AGERPRES, Florentina Peia, transmite: Preşedintele Klaus Iohannis a avut, joi, o întrevedere cu omologul francez, Emmanuel Macron, în marja reuniunii Consiliului European de la Bruxelles.

Tot joi, şeful statului s-a întâlnit cu preşedintele ales al Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Preşedintele Klaus Iohannis participă, joi şi vineri, la reuniunea Consiliului European.

Pe agenda de discuţii a reuniunii se află subiecte care se referă, în principal, la viitorul buget multianual al Uniunii Europene pentru perioada 2021-2027, la ultimele evoluţii în procesul privind retragerea Marii Britanii din UE, următorul ciclu instituţional la nivel european, combaterea schimbărilor climatice, extinderea Uniunii, precum şi la relaţia cu Turcia. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor