Iohannis: Este nevoie să scăpăm de acești corupți care, de 25 de ani, ne-au ținut în loc

Candidatul Alianței Creștin Liberale (ACL) la Președinție, Klaus Iohannis, a declarat miercuri, Dărmănești- Suceava, că, de 25 de ani, România este sufocată de corupție.

Foto: (c) Simion MECHNO / AGERPRES ARHIVĂ

El a afirmat că și în campania electorală faptele de corupție sunt evidente.

'România lucrului bine făcut este o țară fără corupție. Până și acum, în campanie, vedem corupție, corupție, corupție. Este nevoie să se termine, să scăpăm de acești corupți care, de 25 de ani, ne-au ținut în loc. România lucrului bine făcut înseamnă o economie care să funcționeze, în care salariile cresc', a afirmat Iohannis.

Cu același prilej, el a afirmat că social-democrații lansează mesajul că Iohannis vrea să taie pensiile, ceea ce este 'o prostie'.

'O prostie mai mare ca asta nu există', a spus candidatul ACL la Președinție.

AGERPRES/(A-autor: Cristian Lupașcu, editor: Diana Dumitru)


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 Alegeri Ungaria 2026 / Partidul de opoziție TISZA a înregistrat 55% iar FIDESZ, partidul lui Viktor Orban, 38%

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea