Israel: Fostul premier Netanyahu s-a mutat din reşedinţa oficială de la Ierusalim după 12 ani

Fostul prim-ministru Benjamin Netanyahu şi familia sa s-au mutat, la o lună de când noul guvern a fost învestit, din reşedinţa oficială de la Ierusalim, unde au locuit timp de 12 ani, relatează dpa.

'La scurt timp după miezul nopţii, familia Netanyahu a părăsit reşedinţa oficială din Balfour', a declarat duminică dimineaţa Ofer Golan, purtător de cuvânt al familiei fostului prim-ministru.

În ultimii ani, în faţa reşedinţei de la intersecţia dintre străzile Balfour şi Smolenskin au avut loc proteste frecvente împotriva lui Benjamin Netanyahu, un prim-ministru polarizant, inculpat pentru corupţie, fraudă şi abuz de încredere.

Netanyahu convenise cu succesorul său, Naftali Bennett, să părăsească reşedinţa oficială până sâmbătă.

Cotidianul Haaretz a scris că Bennett a dorit să le acorde lui Netanyahu şi familiei acestuia o 'perioadă de adaptare'.

Netanyahu a primit-o pe fosta ambasadoare americană la ONU, Nikki Haley, la reşedinţă după ce Bennett a preluat mandatul de premier, o întâlnire aspru criticată în media, fiind considerată o lipsă de respect faţă de noul guvern.

O alianţă de opt partide condusă de Naftali Bennett şi Jair Lapid a preluat puterea la începutul lunii iunie.

Conform presei, Bennett intenţionează să petreacă patru nopţi din săptămână la reşedinţa oficială, însă soţia sa şi copiii lor vor rămâne în casa familială din Raanana, de lângă Tel Aviv.

Netanyahu, în vârstă de 71 de ani, prim-ministrul israelian cu cel mai lung mandat, deţine o reşedinţă privată în oraşul de coastă Keysaria.

Ca prim-ministru, el a locuit împreună cu familia vreme de 12 ani în reşedinţa de la Ierusalim, care este folosită şi pentru recepţii oficiale.AGERPRES


populare
astăzi

1 Nu-i mai satură Dumnezeu! / Noi creşteri salariale la parchete / Încet, încet, țara asta nu mai are nevoie de vot, că a devenit inutil, ci de o nouă revol…

2 Părinţi revoltaţi, după ce o mamă a spus cât costă serbarea fiicei sale la clasa I. „Suntem noi căzuți în cap de zgârciți sau...?”

3 Ce o deranjează cel mai mult la români pe o tânără venită din Taiwan: „În rest, e binișor”

4 Cum a ajuns să fie condamnat primarul din Medgidia după ce a refuzat să îl mituiască cu 200.000 de euro pe procurorul Theodor Niță

5 Un „experiment” misterios provoacă panică în Israel