Israelienii s-au prins cât de slabă e România: Ce a strigat antrenorul lor în vestiar, la București

România – Israel s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, sâmbătă, în etapa a 5-a preliminariilor pentru Euro 2024. După primele 45 de minute, România a intrat cu avantaj la cabine, având 1-0 pe tabelă. În partea secundă însă, naționala pregătită de Edward Iordănescu (45 de ani) a fost surclasată! Și doar norocul a făcut ca partida să se încheie la egalitate.

George Pușcaș a ratat o ocazie mare în meciul cu Israel

În partea secundă a jocului, israelienii au dominat, și-au creat mai multe ocazii, au înscris, au avut și o bară și, per ansamblu, au fost echipa mai bună. Și nu e de mirare că a fost așa! Pentru că, după primele 45 de minute, ei s-au prins că au în față o adversară slabă, vulnerabilă! Dovada? Discursul antrenorului Alon Hazan (55 de ani) de la pauza meciului de pe Arena Națională a apărut acum, cu imagini, în presa israeliană. Digi Sport a preluat înregistrarea indicațiilor transmise de Hazan elevilor săi.

Pe imagini se vede cum selecționerul Israelului își încurajează jucătorii și insistă că Israel e peste România, ca joc! Iată câteva fragmente din ce a spus Alon Hazan în pauza meciului România – Israel:

*Suntem mai buni ca ei și țineți minte ce s-a întâmplat cu Albania. Acel meci a fost mai greu și, în final, l-am câștigat. Suntem în stare de orice!

*Fraților, hai să fim puternici, suntem mai buni ca ei!

Cu această convingere, Israel a intrat pe teren după pauză și a făcut o demonstrație de forță în fața unei naționale a României care, din păcate, a dezamăgit crunt.