JO 2016 - Atletism: Usain Bolt, victorios la 200 m, a cucerit a opta medalie olimpică de aur

Jamaicanul Usain Bolt, marea vedetă a atletismului mondial, și-a trecut în palmares a opta medalie olimpică de aur, după ce a reușit să se impună în finala probei de 200 m din cadrul Jocurilor de la Rio de Janeiro, desfășurată joi seara.

Cu timpul de 19sec.78/100, Bolt s-a impus în fața canadianului Andre De Grasse, medaliat cu argint în 20sec.02/100, podiumul fiind completat de francezul Christophe Lemaitre, cronometrat în 20sec.12/100.

"Fulgerul" jamaican, care deține și recordul mondial la 200 m (19sec.19/100), a obținut cu această ocazie al doilea său titlu olimpic în Brazilia, după cel de la 100 m , și rămâne în cursa pentru o incredibilă "triplă triplă", după triumfurile de la Beijing (2008) și Londra (2012) la 100 m, 200 m și 4x100 m.

Bolt riscă, totuși, să piardă în viitor una dintre medaliile sale de aur, după ce unul dintre colegii săi din ștafeta de 4x100 m de la Beijing, Nesta Carter, a fost depistat pozitiv în urma reanalizării eșantioanelor recoltate la JO 2008.

Clasament final — 200 m masculin:
1. Usain Bolt (Jamaica) 19,78
2. Andre De Grasse (Canada) 20,02
3. Christophe Lemaitre (Franța) 20,12
4. Adam Gemili (Marea Britanie) 20,12
5. Churandy Martina (Olanda) 20,13
6. LaShawn Merritt (SUA) 20,19
7. Alonso Edward (Panama) 20,23
8. Ramil Guliyev (Turcia) 20,43

AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 De citit... / Iancu Brânză, creierul economic al unui premier fără suflet

2 Un pilot ucrainean de drone a făcut o descoperire neașteptată într-un depozit al trupelor rusești

3 Statul a închis ferma cu vaci Black Angus a lui Gigi Nețoiu de la Cetate. Afacerea funcționa în afara legii

4 HARTA zonelor din România cu cel mare strat de zăpadă după viscol. Care sunt cele mai afectate zone

5 Jocurile Olimpice, un maraton sexual? O sportivă a avut curajul să explice de ce e criză de prezervative în Satul Olimpic