JO 2018 - Biatlon: Norvegianul Johannes Boe, campion olimpic la 20 km; George Buta - locul 37

Norvegianul Johannes Boe a câştigat joi medalia de aur în proba individuală de 20 km a concursului de biatlon, din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă 2018 de la PyeongChang, în timp ce George Buta, locul 37, a avut cea mai bună evoluţie dintre sportivii români aliniaţi la start.

Johannes Boe, cu 2 ratări în poligon, s-a impus cu timpul de 48min03sec8/10, fiind urmat în clasament de slovenul Jaco Fak (0) la 5sec5/10 şi de austriacul Dominik Landertinger (0) la 14sec2/10. Marele favorit, francezul Martin Fourcade, s-a clasat pe locul 5 la 42sec4/10, după ce a ratat 2 focuri la ultima sesiune de tir, când se afla în frunte. Norvegianul a câştigat prima sa medalie la olimpiada de iarnă.

George Buta s-a clasat al 37-lea (1) la 3min51sec8/10, Cornel Puchianu a fost al 55-lea (4) la 5min08sec3/10, Gheorghe Pop s-a clasat pe locul 69 (3) la 6min36sec3/10, iar Remus Faur a ocupat locul 74 (4) la 6min57sec7/10 de învingător. În această probă au luat startul 86 de sportivi.