JO 2018 - Schi alpin: Alksel Lund Svindal, primul norvegian campion olimpic la coborâre

JO 2018 - Schi alpin: Alksel Lund Svindal, primul norvegian campion olimpic la coborâre

Aksel Lund Svindal a câştigat joi proba masculină de coborâre din cadrul concursului de schi alpin de la PyeongChang, devenind astfel primul norvegian care cucereşte medalia de aur în proba regină a Jocurilor Olimpice de iarnă.

Norvegia a semnat de altfel o dublă în această probă, după ce Kjetil Jansrud a reuşit să cucerească medalia de argint, în timp ce bronzul a revenit elveţianului Beat Feuz.

Coborârea masculină trebuia să se dispute iniţial duminica trecută, însă a fost amânată pentru joi, din cauza rafalelor de vânt care depăşeau 100 km/h.

Svindal, care a urcat pe treapta a doua a podiumului la coborâre cu ocazia JO de la Vancouver (2010), iar apoi s-a clasat pe locul al patrulea la Soci, în 2014, este totodată primul schior din istorie care a devenit campion olimpic în două discipline de viteză, după ce a câştigat aurul în slalomul super-uriaş de la Vancouver.

Dublu campion mondial la coborâre (2007 şi 2013), Aksel Lund Svindal este considerat principalul favorit al probei de slalom super-uriaş de la PyeongChang, programată vineri.

Clasamentul final al probei masculine de coborâre din cadrul JO 2018:
1. Aksel Lund Svindal (Norvegia) 1:40.25
2. Kjetil Jansrud (Norvegia) 1:40.37
3. Beat Feuz (Elveţia) 1:40.43
4. Dominik Paris (Italia) 1:40.79
5. Thomas Dressen (Germania) 1:41.03
...
AGERPRES


populare
astăzi

1 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

2 Mesaj halucinant al judecătoarei urmărite de procurori în dosarul lui Georgescu: „Oamenii-șerpi te vând pe 30 de arginţi”

3 Mutare misterioasă a Ucrainei?

4 Noua Eră / Priviți cu cine s-a căsătorit acest japonez de 53 de ani!

5 Daciana Sârbu își apără relația cu „cârlanul”