JO 2018 - Skeleton: Sud-coreeanul Yun Sung-bin, medaliat cu aur la masculin; Dorin Velicu, pe locul 25

Sud-coreeanul Yun Sung-bin a devenit, vineri, primul sportiv asiatic care câştigă un titlu la skeleton, după ce s-a impus în proba masculină din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la PyeongChang, în care românul Dorin Velicu a terminat pe locul 25.

Împins de la spate de public, sportivul de 23 de ani a oferit Coreei de Sud, gazda Jocurilor din acest an, al doilea titlu olimpic la ediţia de la PyeongChang, după cel adus de Lim Hyo-jun, la short-track.

Yun s-a impus cu timpul cumulat de 3 min 20 sec 55/100, fiind urmat la mare distanţă de rusul Nikita Tregubov (la 1 sec 63/100) şi de britanicul Dom Parsons (la 1 sec 65/100).

Înaintea Jocurilor Olimpice 2018, doar nouă ţări obţinuseră o medalie olimpică la skeleton, disciplină dominată de Statele Unite, Austria, Canada, Germania sau Elveţia.

Velicu s-a clasat pe locul 25 în prima manşă, a fost al 22-lea în manşa secundă şi pe 27 în manşa a treia (doar primii 20 au evoluat în manşa finală), ocupând în final poziţia a 25-a, cu timpul de 2 min 35 sec 44/100.