JO 2020 - Tenis: Djokovic a pierdut şi medalia de bronz, în faţa spaniolului Carreno-Busta

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic, numărul 1 ATP şi principal favorit al turneului olimpic de la Tokyo, nu a reuşit să câştige nici medalia de bronz, el pierzând sâmbătă meciul pentru locul 3 în faţa spaniolului Pablo Carreno-Busta (11 ATP, favorit nr. 6), la JO 2020, scrie AFP.

Ibericul s-a impus în trei seturi, 6-4, 6-7 (6/8), 6-3, după un meci de aproape trei ore.

Învins vineri în semifinale de germanul Alexander Zverev, Djokovic nu a prins podiumul olimpic, la fel cum s-a întâmplat la Londra în 2012.

În schimb, Carreno-Busta a adus prima medalie olimpică la tenis pentru Spania la simplu după 2008, atunci când Rafael Nadal a obţinut titlul la Beijing.

Finala se va disputa între Zverev (5 ATP) şi rusul Karen Hacianov (25 ATP). AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie