JO 2022 - Biatlon: Francezul Quentin Fillon Maillet, medaliat cu aur în proba de 20 km individual; George Colţea, locul 89

Francezul Quentin Fillon Maillet a cucerit medalia de aur în proba de 20 km individual din cadrul concursului de biatlon de la Jocurile Olimpice de la Beijing, marţi, la Zhangjiakou, informează cotidianul L'Equipe.

Deşi a ratat două ţinte la tir, Fillon Maillet a fost cronometrat în 48 min 47 sec 4/10, cucerind prima sa medalie de aur individuală la o mare competiţie.

Medalia de argint a revenit belarusului Anton Smolski (0 penalizări), la 14 sec 8/10 de învingător, în timp ce medalia de bronz a intrat în posesia norvegianului Johannes Thingnes Boe (2 penalizări), la 31 sec 1/10.

Românul George Colţea a ocupat locul 89 din 92 de sportivi, încheind la 13 min 08 sec 1/10 de câştigător, cu opt tururi de penalizare.

Colţea (21 ani) a obţinut două locuri patru la Europenele de juniori de luna trecută de la Pokljuka (Slovenia), în proba de sprint 10 km şi urmărire 12,5 km.