JO 2024 - Canotaj: Campioanele olimpice Bodnar şi Radiş, calificate în Finala A de la dublu vâsle

Canotoarele române Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, campioanele olimpice en titre la dublu vâsle feminin, s-au calificat, marţi, în Finala A a Jocurilor Olimpice de la Paris, nu însă fără emoţii.

Ancuța Bodnar și Simona Radiș. FOTO: EPA-EFE

Ancuța Bodnar și Simona Radiș. FOTO: EPA-EFE

Bodnar şi Radiş erau pe locul al patrulea în a doua semifinală după 1.500 de metri, în condiţiile în care doar primele trei echipaje din serie se calificau în Finala A.

Finişul româncelor a fost unul formidabil, astfel că au reuşit să câştige semifinala în 6 min 51 sec 41/100, urmate de Marea Britanie (26:51.82) şi Norvegia (6:52.47).

Bodnar şi Radiş deţin de la Tokyo cel mai bun timp olimpic al probei (6:41.03).

Pe 1 august sunt programate Finala B (11:30) şi Finala A (12:18) în proba feminină de dublu vâsle.

România mai are două echipaje calificate direct în Finalele A la JO 2024, echipajul feminin de patru rame şi cel feminin de opt plus unu.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /