Juristul Prefecturii Mehedinți și un director de la Cadastru din Primăria Drobeta Turnu Severin au fost arestați pentru 30 de zile/Cei doi au fost prinși în flagrant în timp de luau mită 30.000 de euro

Juristul Prefecturii Mehedinți și un director de la Cadastru din Primăria Drobeta Turnu Severin au fost arestați pentru 30 de zile/Cei doi au fost prinși în flagrant în timp de luau mită 30.000 de euro

Juristul Prefecturii Mehedinți și un director de la Cadastru din Primăria Drobeta Turnu Severin au fost arestați pentru 30 de zile, conform  portalului instanțelor . Cei doi au fost prinși în flagrant în timp de luau mită 30.000 de euro. Măsura preventivă a fost luată de Tribunalul Dolj la cererea Direcției Naționale Anticorupție.

Constantin Vintilă, șeful Serviciului Juridic din Prefectura Mehedinți și membru al Comisiei județene pentru stabilirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor, împreună cu directorul executiv al Direcției Cadastru Fond Funciar din cadrul Primăriei Drobeta Turnu Severin, Cătălin Iancu Preduț, au fost prinși, de către procurorii anticorupție, în flagrant în timp ce luau mită, potrivit unui comunicat al DNA.

Cei doi au fost prinși ieri luând mită 30.000 de euro de la moștenitoarea unui teren de 5.000 de metri pătrați în intravilan, în Drobeta Turnu Severin. Cei doi i-ar fi cerut femeii o bucată de 1.000 de metri pătrați din terenul revendicat, însă până la urmă au primit ieri 30.000 de euro.

sursa foto: jurnaldemehedinti.ro


populare
astăzi

1 Răsturnare de situație? / Ce ar fi descoperit anchetatorii în camera de gardă / Maşina directorului medical Ştefania Szabo, ridicată pentru cercetări / Fami…

2 Citiți și voi la ce nivel se discută acum între SUA și China...

3 Putin pierde cel mai bizar război din ultimii 150 de ani. Focul s-a întors în Rusia

4 CTP / „Tot ce a făcut unic și extraordinar pentru viața umană această femeie cinstită și deșteaptă este șters de Grindeanu-Știucă”

5 Așa o fi? / Noi pe cine credem?