Juventus Torino a reușit dubla cupă-campionat

Echipa Juventus Torino a realizat dubla cupă-campionat în acest sezon, după ce a dispus cu scorul de 1-0 după prelungiri de formația AC Milan, sâmbătă seara, în finala Cupei Italiei.

"Bătrâna doamnă" a intrat în posesia trofeului, pentru a 11-a oară în istoria sa, grație golului marcat de atacantul spaniol Alvaro Morata, în minutul 109 al partidei de pe Stadio Olimpico din Roma, la care au asistat 67.123 de spectatori.

În urmă cu trei săptămâni, Juventus cucerise pentru al cincilea an consecutiv campionatul Italiei, iar sâmbătă a devenit prima echipă italiană care reușește o "dublă dublă", după ce câștigase "lo scudetto" și Coppa Italia în același sezon.

În schimb, AC Milan continuă să dezamăgească, echipa patronată de Silvio Berlusconi urmând să stea departe de cupele europene pentru al treilea an consecutiv, după ce a ocupat doar un modest loc 7 în Serie A.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Simona Aruștei, editor online: Simona Aruștei)