Klaus Iohannis, alături de Donald Trump la Summitul "Inițiativei celor Trei Mări"

Președintele Klaus Iohannis va participa joi la Summitul "Inițiativei celor Trei Mări" (Baltică - Adriatică - Neagră), ce va avea loc la Varșovia, la reuniune, în calitate de invitat special, urmând a fi prezent și președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump.

La reuniune vor participa șefi de stat și reprezentanți ai acestora din 12 țări din Europa Centrală și de Est: Austria, Bulgaria, Croația, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, România, Slovacia, Slovenia și Ungaria, a informat luni Administrația Prezidențială într-un comunicat transmis AGERPRES.

"Inițiativa celor Trei Mări" urmărește să ofere susținere politică pentru o mai bună cooperare și interconectare a economiilor statelor din spațiul geografic cuprins între cele trei mări — Adriatică, Baltică și Neagră — în domenii precum energie, transporturi, telecomunicații sau protecția mediului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit... / Culisele vizitei lui Nicușor Dan în SUA și cine a făcut lobby puternic pentru România

2 Foarte interesante amănunte...

3 Povestea de film a celui „incredibil de prost”. Cum a reușit un puști de 20 de ani să devină un adevărat agent 007 în iadul din Vietnam

4 Ideologul Kremlinului avertizează asupra riscului unei înfrângeri a Rusiei și pledează pentru răpirea lui Zelenski

5 VIDEO Imagini în premieră cu primul nod rutier pe trei niveluri din România